Aktualności


Informacja na temat przywrócenia od 18 stycznia 2021r. w komunikacji gminnej szkolnego rozkładu jazdy

- - - - - PLIK (DOCX) - - - - -



Informujemy, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim uruchomiła dodatkowy dyżur telefoniczny dla dzieci, młodzieży, rodziców/opiekunów i nauczycieli w czasie ferii zimowych. Codziennie w okresie ferii, tj. w dniach od 04.01.2021 r. do 15.01.2021 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-11.00 udzielane są telefoniczne porady, konsultacje, rozmowy wspierające oraz interwencyjne dla dzieci, młodzieży, rodziców/opiekunów oraz nauczycieli. Zachęcamy uczniów, rodziców oraz nauczycieli do skorzystania z pomocy i wsparcia psychologiczno-pedagogicznego udzielanego pod numerem tel. 530 600 990.



Informacja o możliwości korzystania w dniu 08.01.2021 ze zbiorów biblioteki szkolnej biblioteki w godz. 8.00-15.00

- - - - - PLIK (DOCX) - - - - -



PIOTR KARCZEWSKI - DORADCA PREZYDENTA RP Z NIECODZIENNĄ WIZYTĄ W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁĘGOWIE - 29.12.2020 r.

Dnia 29 grudnia 2020 roku mury Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Grudnia '70 w Łęgowie odwiedził Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw samorządu, Pan Piotr Karczewski. Spotkał się z Dyrektor Szkoły, Panią Elżbietą Działoszewską, której w trakcie miłej rozmowy wręczył pismo od Szefa Kancelarii RP, Pani Grażyny Ignaczak-Bandych.

Słowa zawarte w tym niezwykłym dokumencie skierowane zostały do uczniów i grona pedagogicznego naszej szkoły, w związku z 50. rocznicą Wydarzeń Grudnia '70 oraz przekazaniem Kancelarii Prezydenta projektu wykonanego przez naszych uczniów, pod hasłem "Pamiętamy i będziemy pamiętać Grudzień 1970 - uczcijmy razem bohaterów i wydarzenia tamtych dni".

Doradca Prezydenta RP przekazał także cenny upominek do biblioteki szkolnej, w postaci pięknie wydanych lektur oraz książek o treści patriotycznej. Pozycje te wzbogacą zbiory biblioteczne o nowe i wartościowe książki. Na koniec rozmowy z Panem Piotrem Karczewskim, Pani Dyrektor Szkoły w Łęgowie, wyraziła głębokie słowa wdzięczności za wszystkie przejawy uwagi i zainteresowania działaniami jej placówki przez najwyższe władze państwowe.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------





Mikołajkowe selfie - grudzień 2020 r.

W odpowiedzi na akcję Samorządu Uczniowskiego swoje Mikołajkowe selfie przesłali najodważniejsi uczniowie oraz nauczyciele. Tak przygotowujemy się do Świat Bożego Narodzenia, w domowym zaciszu, w przerwie pomiędzy lekcjami on line.

Mamy nadzieję, że poczuliście już magię świąt!

Niech te Święta, tak wspaniałe, będą całe jakby z bajek, niechaj gwiazdka z nieba leci. Niech Mikołaj tuli dzieci, biały puch niech z góry spada, niechaj piesek w nocy gada. Niech choinka pachnie pięknie, no i radość będzie wszędzie!



Życzenia od Prezydenta RP - 21.12.2020 r.

Z okazji 50 Rocznicy Wydarzeń Grudnia '70, po uroczystych obchodach związkowych i państwowych odbywających się na Placu Solidarności w Gdańsku, delegacja uczniów na czele z Panią Dyrektor Szkoły, wręczyła na ręce Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Pani Grażyny Ignaczak-Bandych projekt "Pamiętamy i będziemy pamiętać Grudzień '70 - uczcijmy razem bohaterów i wydarzenia tamtych dni" z prośbą o przekazanie Prezydentowi RP, Panu Andrzejowi Dudzie. W odpowiedzi otrzymaliśmy od Pana Prezydenta życzenia świąteczne.



50 ROCZNICA WYDARZEŃ GRUDNIOWYCH 1970 ROKU - 16-17.12.2020 r.

To już 50 lat upłynęło od dramatycznych protestów robotniczych na Wybrzeżu i w innych częściach Polski w grudniu 1970 roku. Nasza szkoła nosząca imię Bohaterów Grudnia '70 już od 28 lat przypomina o tych tragicznych wydarzeniach i czci pamięć ludzi, którzy wówczas zginęli, bądź zostali poszkodowani. Ten szczególny rok, ze względu na światową pandemię Covid 19, bardzo ograniczył obchody szkolne, ale też państwowe i związkowe. Mimo, iż nie można było w odpowiedniej skali zorganizować obchodów w szkole, to jednak młodzież była zaangażowana w projekt pod hasłem "Pamiętamy i będziemy pamiętać Grudzień '70 - uczcijmy razem bohaterów i wydarzenia tamtych dni". Pomysłodawczynią i opiekunem projektu była Pani Agnieszka Grzmiel. Z dokładnego opisu tych tragicznych dni w grudniu 1970 roku, a także niezwykle cennych wspomnień ludzi, którzy jako dzieci, bądź dorośli dali pisemne świadectwo emocji, przeżyć i doświadczeń tamtego czasu, powstała obszerna i cenna praca.

Dnia 16 grudnia pięcioosobowa delegacja uczniów ze Szkoły Podstawowej w Łęgowie, na czele z Panią Dyrektor Elżbietą Działoszewską i nauczycielem historii, Panem Pawłem Flejszarem, wzięła udział w centralnych uroczystościach przygotowanych przez NSZZ Solidarność, które odbyły się o godzinie 15.00, na Placu Solidarności w Gdańsku. Pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 wśród innych delegacji państwowych i związkowych, delegacja naszej szkoły złożyła wiązankę kwiatów. Potem odbył się apel poległych i krótka modlitwa. Po uroczystości grupa z naszej szkoły miała możliwość krótkiej rozmowy z Szefem Kancelarii Prezydenta RP, Panią Grażyną Ignaczak-Bandych, na ręce której Pani Dyrektor wraz z uczniami złożyła wydrukowany i oprawiony projekt "Pamiętamy i będziemy pamiętać Grudzień '70".

Dnia 17 grudnia w odpowiednio udekorowanej małej salce korekcyjnej zebrało się grono osób, zachowując reżim sanitarny, aby uczcić 50 rocznicę Wydarzeń Grudnia '70 oraz uczestniczyć we wręczeniu stypendiów dwojgu uczniom naszej szkoły. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, Pani Renata Tkaczyk reprezentująca Pomorską Fundację "Edukacja i Praca" i Pan Stefan Gawroński - Skarbnik Zarządu Regionu NSZZ Solidarność oraz nagrodzeni uczniowie, ich rodzice, wychowawcy, nauczyciele, na czele z Panią Dyrektor Elżbietą Działoszewską wraz z zastępcami: Panią Bożeną Kisiel i Panem Marcinem Krawiszem. Uroczystość otworzyła Pani Dyrektor, która w krótkich słowach nawiązała do 50 rocznicy Grudnia '70, a następnie poprosiła przybyłych gości o wręczenie stypendiów. W tym roku stypendiami uhonorowani zostali: Natalia Wojcieszkiewicz z klasy VIIIa oraz Sebastian Noga z klasy VIIIc. To już od 18 lat, jak przypomniał Stefan Gawroński, uczniowie Szkoły z Łęgowa są w taki sposób wyróżniani. Na zakończenie Natalia Wojcieszkiewicz pięknie zaśpiewała klimatyczną balladę Boba Dylana "Odpowie ci wiatr". Po uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na krótkie spotkanie.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



BEZ WAS JEST TAK PUSTO!!!

Halo! Halo!

Jest tam ktoś?

Nie śpimy! Zwiedzamy!

Wiemy, że bardzo tęsknicie za szkołą. Ona też za Wami tęskni.

Żeby ukoić smutek, przygotowaliśmy specjalny film.

* * * - - - - https://www.youtube.com/watch?v=hYgu0inwm1g - - - - * * *



Pięćdziesiąta rocznica Wydarzeń Grudniowych - grudzień 2020 r.

W grudniu 2020 roku obchodzimy już pięćdziesiątą rocznicę dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na Wybrzeżu. Najtragiczniejszym dniem okazał się 17 grudnia 1970 roku, kiedy to w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Zginęło wówczas 45 osób, a 1165 odniosło rany. [żródło: https://dzieje.pl/aktualnosci/grudzien-70-rocznica-krwawej-pacyfikacji-robotniczych-protestow]

17 października 1992 r. Szkoła Podstawowa w Łęgowie otrzymała zaszczytne imię Bohaterów Grudnia '70. Jest jedyną taką placówką w Polsce. Od tego czasu corocznie czcimy pamięć Tych, którzy walczyli o naszą wolność i nasze prawa.

W tym wyjątkowym roku postanowiliśmy stworzyć projekt upamiętniający Wydarzenia Grudnia '70 oraz przypominający losy Bohaterów tamtych dni.

Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane wspomnienia, ale też i prace przypominające tamten czas. Jesteśmy wdzięczni za zaangażowanie.

Społeczność Szkoły Podstawowej

im. Bohaterów Grudnia '70

w Łęgowie

- - - - - DOKUMENT PDF - - - - -



Przystępujemy do akcji "TUSZ DO PAKI"

Szanowni Państwo,
nasza placówka zgodziła się na udział w ogólnopolskiej akcji ekologiczno-edukacyjnej "Tusz do paki".

Celem akcji jest wdrażanie dzieci do wyzwań związanych z ochroną środowiska z jednoczesnym kształtowaniem zachowań pro-społecznych i pro-pomocowych. Beneficjentem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce.
W naszej placówce zostaną umieszczone pojemniki na zużyte tusze do drukarek ATRAMENTOWYCH, do których dzieci mogą wrzucać puste tusze zużyte w domu lub pracy rodziców. Za każdorazowe przyniesienie i wrzucenie dostaną w nagrodę naklejkę z podziękowaniem.
Organizator w imieniu dzieci przekazuje do TOZ co kwartał dużą ilość karmy dla bezdomnych zwierząt.

Przekażemy dzieciom ulotki informacyjne. Wszystkie materiały i kartony przejdą 24 godzinną kwarantannę, aby nie było ryzyka z Covid.

Mam nadzieję, że wszyscy włączymy się do akcji "tusz do paki" www.tuszdopaki.pl


WAŻNE:
ZBIERAMY WYŁĄCZNIE TUSZE OD DRUKAREK ATRAMENTOWYCH NIE LASEROWYCH !!!!!!!!!
AKCJA MA CHARAKTER CIĄGŁY.

OBEJRZYJ 3 MINUTOWY FILMIK NAJLEPIEJ CAŁĄ RODZINĄ
https://drive.google.com/file/d/1T-4eNWGVJ3O9ZUwccWLNDUcE47u14zr-/view?usp=sharing



Drodzy uczniowie!!!


Chcemy zachęcić Was do udziału w akcji Samorządu Uczniowskiego. Akcja polega na zrobieniu świątecznego/mikołajkowego selfie. Możesz przebrać się za Mikołaja lub do zrobienia zdjęcia wykorzystać atrybuty świąteczne (bombka, choinka, może bałwan lub prezent).

Zrób selfie i prześlij na e-maila służbowego opiekunów Samorządu.
Pani Agnieszka Szczepankowska: agsz@splegowo.pl
Pan Michał Ćwikliński: micw@splegowo.pl

Zdjęcia zostaną opublikowane na stronie szkoły. Wysyłając zdjęcie wyrażacie jednocześnie zgodę na publikację. Sposób w jaki zdjęcia zostaną opublikowane pozostanie tajemnicą. Chcemy poprzez organizację tej akcji urozmaicić Wam ten czas odosobnienia oraz wprowadzić w świąteczny nastrój.

Zachęcamy do udziału.
NA ZDJĘCIE CZEKAMY DO CZWARTKU 3 GRUDNIA, W TYTULE WPISZ KLASĘ
Pozdrawiamy Was pozdrowieniem Mikołaja HO, HO, HO



Święto Niepodległości - 10.11.2020 r.

10 listopada nasza szkoła przystąpiła do akcji MEN "Szkoła do hymnu".

Uczniowie i nauczyciele z ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz 134 placówek polonijnych punktualnie o godz. 11:11 odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego", łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów.

Z okazji Narodowego Dnia Niepodległości uczniowie z Koła humanistycznego przygotowali również wirtualny Koncert, który mogli obejrzeć zarówno uczniowie jak i ich rodzice.



Szanowni Uczniowie, Rodzice, Dziadkowie, Absolwenci i Przyjaciele naszej Szkoły!

W grudniu 2020 roku będziemy obchodzić już pięćdziesiątą rocznicę dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na Wybrzeżu. 17 grudnia 1970 roku w Gdyni wojsko otworzyło ogień do robotników idących do pracy. Zginęło wówczas 45 osób, a 1165 odniosło rany.

17 października 1992 r. Szkoła Podstawowa w Łęgowie otrzymała zaszczytne imię Bohaterów Grudnia '70. Od tego czasu corocznie czcimy pamięć Tych, którzy walczyli o naszą wolność i nasze prawa.

W tym wyjątkowym roku, chcielibyśmy zaprosić Was, szanowni Przyjaciele szkoły, do wspólnego projektu "Pamiętamy i będziemy pamiętać - Grudzień '70 w sercach społeczności Szkoły Podstawowej w Łęgowie", który w szczególny sposób upamiętni Wydarzenia Grudnia '70 oraz przypomni losy Bohaterów tamtych dni.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z regulaminem projektu. Wszystkie pytania mogą Państwo kierować na adres e-mail aggr@splegowo.

--- --- REGULAMIN PROJEKTU --- ---




SPOTKANIE ON-LINE Z PISARKĄ ZOFIĄ STANECKĄ DLA UCZNIÓW KLAS I-III - 13-17.10.2020 r.

W czasie trwania Festiwalu Literatury dla Dzieci od 13 do 17 października uczniowie klas młodszych naszej szkoły mieli możliwość wzięcia w nim udziału. Ze względu na pandemię były duże ograniczenia w bezpośrednich spotkaniach ze znanymi i lubianymi autorami książek dla małych czytelników, dlatego w ramach współpracy biblioteki szkolnej z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku otrzymaliśmy dostęp on-line na jedno ze spotkań.

W dniu 16 października 2020 roku w godzinach od 10.00 do 11.00 wszystkie klasy I-III, które w tym czasie miały lekcje wzięły udział w spotkaniu z pisarką Zofią Stanecką pod hasłem "Jej wysokość Basia". Autorka znana jest między innymi z popularnej serii książek o Basi. W pierwszej części spotkania pisarka bardzo ciekawie opowiadała o tym jak powstaje druk, jak powstaje książka, jak tworzy się bohatera. Drugą część spotkania poświęciła tworzeniu opowieści i bohatera przy udziale dzieci. Te, które bezpośrednio uczestniczyły w spotkaniu podpowiadały pisarce jak ma rysować tę postać oraz wymyślały dla niej przygody.

Nasi uczniowie z ciekawością słuchali i śledzili na ekranie wszystkie poczynania odbywające się w trakcie spotkania, zaś po jego zakończeniu dostały zadanie, aby samemu w głowie wymyślić jakąś opowieść i stworzyć własnego bohatera. Niektóre dzieci z wielkim zapałem przystąpiły do pracy. Wspaniałe, pełne fantazji i bogate w kolory obrazki wyszły im znakomicie. Można je podziwiać na zdjęciach poniżej tekstu.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



WARSZTATY CZYTELNICZE Z WYDAWNICTWA ZAKAMARKI DLA KLAS CZWARTYCH I PIĄTYCH - 13.10.2020 r.

W dniu 13 października 2020 roku w naszej szkole gościł przedstawiciel wydawnictwa ZAKAMARKI z cyklem warsztatów czytelniczych, pod hasłem "Tsatsiki i wojna oliwkowa". Tym razem spotkania przeznaczone były dla uczniów klas czwartych i piątych. Tradycyjnie połączono je z sugestywnym czytaniem fragmentów serii książek o pewnym chłopcu, który nosi oryginalne imię Tsatsiki. Czytane teksty uzupełniane były pokazem multimedialnym i ciekawymi opowieściami o Grecji, skąd pochodzi ojciec chłopca, głównego bohatera tej serii.

Podczas warsztatów, uczniowie dowiedzieli się między innymi o tym, gdzie dokładnie leży Grecja, jakie morza otaczają jej południowe granice, jak wygląda flaga tego kraju i co oznaczają kolory na niej umieszczone. Zaskoczeniem dla wszystkich była informacja o tym, że hymn Grecji liczy aż 158 zwrotek, ale oficjalnie używa się tylko dwóch, zaś najwyższa góra Mitikas liczy prawie 3 tysiące metrów wysokości. Informacje o bogactwie kultury, gajach oliwnych i rozmaitości kuchni greckiej uzupełniały cały przekaz i podsycały ciekawość do poznania przygód Tsatsikiego.

Po spotkaniu uczestnicy warsztatów, po atrakcyjnych cenach, mieli możliwość zakupu wszystkich tytułów serii książek: "Tsatsiki", "Dawid i Larisa", "Tajemnice" i innych. Wydawnictwo Zakamarki znajduje się w Poznaniu i wydaje literaturę skandynawską, która cieszy się między innymi w Polsce coraz większym powodzeniem. Biblioteka szkolna posiada w swych zbiorach także bogatą ich kolekcję oraz wszystkie tytuły tych serii.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



PASOWANIE KLAS DRUGICH NA CZYTELNIKÓW BIBLIOTEKI SZKOLNEJ - 12.10.2020 r.

Przysłowie głosi "Co się odwlecze, to nie uciecze" i tak rzeczywiście było z uroczystością "Pasowanie na Czytelnika", w obecnych klasach drugich. Odbyło się, już teraz bez przeszkód, w dniu 12 października 2020 roku. Wiosenna pandemia i zamknięcie szkół uniemożliwiło uczniom przystąpienie do ślubowania w ustalonym terminie. Na dzisiejsze święto do świetlicy szkolnej o godzinie 11.10 przybyły w komplecie klasy IIa, IIb, IIc, na czele z wychowawczyniami. Na tle kolorowych dekoracji, specjalnie przygotowanych z tej okazji, drugoklasiści pięknie i z przejęciem deklamowali wierszyki i piosenkę o książce, podkreślając możliwości i wielką wartość jaką posiada słowo pisane, zawarte w dobrej książce.

Słowo mówione było wzbogacone muzyką. Piosenki o bajkach i zaletach książki i czytania zaśpiewały uczennice z klasy VIIc i VIIIa. Kulminacyjnym momentem uroczystości było ślubowanie, a następnie pasowanie wszystkich uczniów klas drugich na czytelników szkolnej biblioteki. Pasowania dokonali wicedyrektorzy w osobach, Pani Bożeny Kisiel i Pana Marcina Krawisza, na czele z Dyrektor Szkoły, Panią Elżbietą Działoszewską. Wszyscy pasowani czytelnicy otrzymali ręcznie wykonane przez uczniów klas starszych zakładki do książek. Po uroczystości uczniowie klas drugich udali się do biblioteki na lekcję biblioteczną. Było to prawdziwe święto książki i czytania połączone z teatrem kamishibai.

Całą uroczystość w postaci zdjęć i zgrabnego filmiku nakręciła Pani Agnieszka Suchcicka, aby Rodzice i Dziadkowie mieli możliwość chociaż pośrednio uczestniczyć w tym ważnym dla ich dzieci i wnuków wydarzeniu, ponieważ ze względu na obostrzenia pandemiczne nie mogli być na nim obecni.

- - - + + + - F I L M - + + + - - -



Festiwal Literatury dla Dzieci - 13-17.10.2020r.

SZANOWNI RODZICE!

Od 13 października 2020 roku rusza ciekawy Festiwal dotyczący literatury dla dzieci. W tym roku utrudniony jest wyjazd z całymi klasami naszej szkoły, ale Wy Rodzice możecie wybrać się indywidualnie ze swoimi pociechami! Bogaty program, ciekawi twórcy, różne dni i godziny spotkań oraz warsztatów są zachętą do korzystania! Poniżej szczegółowe informacje i linki do zapisów.

BIBLIOTEKA SZKOLNA

-- -- FESTIWAL LITERATURY - INFORMACJE -- --



CodeWeek 2020 - 10.10.2020 r.

CodeWeek to oddolna inicjatywa, w ramach której świętujemy kreatywność i współpracę poprzez programowanie i inne działania związane z technologią. Główną ideą stojącą za wydarzeniem jest promowanie programowania poprzez pokazywanie dzieciom, sposobów na realizację pomysłów przy pomocy kodu.

Uczniowie klasy 2a i 3a uczestnicząc w CodeWeek2020 rozwijali kompetencje takie jak myślenie obliczeniowe, rozwiązywanie problemów, kreatywność oraz pracę zespołową, które zdecydowanie przydadzą się każdemu.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Cała Polska Programuje - 28.09-09.10.2020r.

Nauka programowania nie musi być ani trudna, ani nieciekawa, ani przeprowadzana wyłącznie w pracowni komputerowej. Podstaw programowania można uczyć odpowiedzialnie wplatając je do codziennych aktywności.

W ramach Ogólnopolskiego Programu Uczymy Dzieci Programować uczniowie z klasy 2a i 3a wzięli udział w wyzwaniu Cała Polska Programuje.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Szanowni Rodzice i Uczniowie,
w zakładce REGULAMINY I PROCEDURY umieszczone zostały nowe regulaminy dotyczące przyznawania stypendiów



#CodeWeek 2020

Już od 10 października przez tydzień nasza szkoła będzie brała udział w Europejskim Tygodniu Kodowania #CodeWeek 2020

Czym jest CodeWeek? To oddolna incjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. Nauka kodowania pomaga wszystkim zrozumieć otaczający nas świat, który ulega ciągłym zmianom.

Więcej informacji na stronie https://codeweek.eu/



Międzynarodowy Dzień Kropki - 15.09.2020 r.

Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, pokonywania ograniczeń i umacniania wiary we własne siły.

Międzynarodowy Dzień Kropki co roku gromadzi miliony dzieci i nauczycieli wokół historii Vashti, bohaterki książki "The Dot" Petera Reynoldsa.

Również w naszej szkole uczniowie klasy 2a i 3a w Dniu Kropki rozmawiali o swoich talentach, mocnych stronach i zainteresowaniach.

Uczestniczyli w ciekawych zajęciach - rozwiązywali "kropkowe" zadania, śpiewali piosenki i malowali kropki, tworząc kolorowe prace plastyczne.

Spędziliśmy czas bardzo twórczo i radośnie, jak przystało na święto kreatywności, odwagi i zabawy - opowiadali uczniowie i nauczyciele.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



W imieniu Ośrodka Sportu i Rekreacji Gminy Pruszcz Gdański zapraszamy na zajęcia sportowe

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Nasza placówka bierze udział w Festiwalu teatralnym dla dzieci - FOTEL.
To wspaniała okazja by bezpiecznie i bezpłatnie, z całą klasą, oglądać spektakle teatralne online.
Wystarczy 23-26 września wejść na stronę www.festiwaljuszkowo.pl by od rana do wieczora oglądać widowiska teatralne.
Stwórzmy największą widownię teatralną w Polsce!



Szanowni Rodzice i Uczniowie,
w zakładce KONKURSY są i będą pojawiały się informacje o konkursach dla uczniów
zachęcamy do zaglądania :)



Szanowni Rodzice,
istnieje możliwość ubezpieczenia dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków. Proszę zapoznać się z ulotką i wybrać kwotę ubezpieczenia. Płatność przez internet zgodnie z instrukcją.
Dyrektor - Elżbieta Działoszewska

-- -- ULOTKA INFORMACYJNA -- --
-- -- KARTA PRODUKTU -- --
-- -- OGÓLNE WARUNKI UBEZPIECZENIA -- --
-- -- ZAŁ. NR 1 DO OWU -- --
-- -- Instrukcja - strona internetowa -- --
U W A G A - FIRMA UBEZPIECZENIOWA PRZEDŁUŻYŁA MOŻLIWOŚĆ UBEZPIECZANIA DO 15.10.2020


-- -- List Ministra Edukacji Narodowej z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 -- --



Plan lekcji na nowy rok szkolny 2020/2021 sem. I


-- -- REGULAMIN ORGANIZACJI PRACY SZKOŁY W OKRESIE PANDEMII -- --
obowiązuje od 01.09.2020r.


-- -- U W A G A -- --
-- -- ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021 -- --


-- -- WYPRAWKA UCZNIA ODDZIAŁU PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO - rok szkolny 2020/2021 -- --


-- -- Wyposażenie ucznia klasy I SP - rok szkolny 2020/2021 -- --


-- -- Spis podręczników na rok szkolny 2020/2021 -- --



1500 bezpłatnych miejsc - II edycja e-warsztatów
"Zaprogramuj swoją przyszłość"
zapisy już w sierpniu 2020 roku
- - - plik *.pdf - - -



Zdolni z Pomorza - Rekrutacja 2020/2021

Jeśli szukasz ciekawych zajęć dodatkowych, jesteś finalistą lub laureatem olimpiad i konkursów kuratoryjnych, jesteś uczniem VI klasy szkoły podstawowej lub wyższej a także uczniem szkoły ponadpodstawowej oraz mieszkasz na terenie powiatu gdańskiego weź udział w rekrutacji do projektu "Zdolni z Pomorza - powiat gdański" i zostań jego uczestnikiem w roku szkolnym 2020/2021.

Zapraszamy osoby szczególne uzdolnienie z matematyki, fizyki, informatyki, biologii, chemii, kompetencji społecznych. Informacje o aktualnej rekrutacji do programu "Zdolni z Pomorza":

http://zdolni.powiat-gdanski.pl/index.php/58-rekrutacja-2020-2021





SZCZEGÓLNY CZAS POŻEGNAŃ ABSOLWENTÓW KLAS ÓSMYCH
ORAZ ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020 - 26.06.2020 r.

W dniu 26 czerwca o godzinie 9.15 do dużej sali gimnastycznej z zachowaniem reżimu sanitarnego, dostojnym krokiem, w takt Poloneza, weszli absolwenci klas ósmych. Atmosfera święta i wagi chwili udzieliła się nielicznej grupie zebranych gości, nauczycieli i rodziców. Uroczystość rozpoczęła się wejściem Pocztu Sztandarowego ze Sztandarem Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Polski. Następnie każdy z uczniów i zebranych osób, wszyscy z zachowaniem odpowiedniego dystansu, zajęli wyznaczone miejsca. Konferansjerkę poprowadziła uczennica klasy VIIIb, a następnie Dyrektor Szkoły, Pani Elżbieta Działoszewska powitała przybyłych gości: wójt Gminy Pruszcz Gdański - Panią Magdalenę Kołodziejczak oraz Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych, Panią Bożenę Chodkowską.

Poprosiła o zabranie głosu Magdalenę Kołodziejczak, która w krótkim przemówieniu oświadczyła, że człowiek, a szczególnie młody wiekiem, w swym życiu ciągle staje przed niewiadomym, bo życie niesie ze sobą różne niespodzianki i wyzwania, odnosząc się do obecnej sytuacji epidemii. Szczególnie radziła młodym ludziom, aby zawsze starali się być ludźmi przyzwoitymi, ponieważ w każdej sytuacji należy wybierać drogę prawości i uczciwości. Potem została poproszona o wręczenie statuetki "Najlepszy absolwent", którą otrzymała uczennica klasy VIIIb - Martyna Sieczka. Po ceremonii wręczenia Pani Dyrektor również skierowała słowa do uczniów kończących właśnie naukę w naszej szkole. Jej przemówienie nawiązywało do nowych możliwości jakie ponownie otworzą się przed absolwentami, ale też do trudności i przeszkód jakie się przed nimi pojawią. Zachęcała do ich pokonywania cytując słowa znanej z uporu w odkrywaniu nowych kreatywnych dróg do wiedzy, Marii Skłodowskiej - Curie. Odwołując się do obecnej sytuacji zdrowotnej świata, a także do życia w ogóle prosiła młodzież, aby oswajała własny strach cytując fragment z "Małego Księcia". Pojawiły się też piękne słowa podziękowań i życzeń.

Następnie ukazały się kolorowe kwiaty wręczane przez uczniów pedagogom oraz nagrody książkowe i dyplomy za osiągnięcia naukowe, czytelnicze, społeczne wręczane przez Panią Dyrektor i wychowawców swoim uczniom. Na zakończenie odbyło się bardzo podniosłe i wzruszające przekazanie Sztandaru Szkoły przez tegorocznych absolwentów, uczniom klas siódmych. Po uroczystej akademii odbyło się równie uroczyste pożegnanie księdza wikarego, Ireneusza Koziorzębskiego, który po czteroletniej pracy w naszej szkole i parafii przechodził od 1 lipca do nowej parafii w Gdańsku Żabiance. W dalszej części dnia każda z klas, począwszy od zerówek, miała możliwość spotkania ze swoim wychowawcą i otrzymania świadectwa z jego rąk. Zaplanowano je w różnych godzinach i miejscach wokół szkoły z zachowaniem porządku sanitarnego. Uczniowie, którzy nie przybyli na te spotkania będą mogli odebrać świadectwo we wrześniu. Niech żyją wakacje!

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Wniosek o bilet na rok szkolny 2020/2021
Wnioski na nowy rok szkolny należy składać w sekretariacie szkoły
lub podpisany skan/zdjęcie przesłać na adres sekretariat@splegowo.pl do 15 sierpnia 2020 roku



Wakacje z Warszawskim Instytutem Bankowości - ZAPROSZENIE



UWAGA - ZAKOŃCZENIE ROKU 2019/2020

Dyrektor Szkoły Podstawowej im Bohaterów Grudnia '70 w Łęgowie informuje, że w związku z zakażeniami COVID-19 w b.r. szkolnym nie odbędzie się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Uczniowie będą mogli odebrać świadectwa, nagrody i dyplomy do 10 lipca w sekretariacie szkoły lub we wrześniu od wychowawcy. Dla tych, którzy chcą to uczynić w dniu 26 czerwca 2020 roku ustala się specjalny harmonogram, którego należy przestrzegać.

Wszyscy odbierający w tym dniu świadectwa od wychowawcy są zobowiązani do zachowania zasad bezpieczeństwa osobistego, poprzez założenie maseczek zakrywających usta i nos oraz zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5 m.

- - - Harmonogram odbioru świadectw, nagród i dyplomów - - -


PROCEDURY ZWROTÓW PODRĘCZNIKÓW ZA ROK 2019/2020 W CZASIE EPIDEMII

LISTA PODRĘCZNIKÓW W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

HARMONOGRAM ZWROTÓW PODRĘCZNIKÓW


PROCEDURY PRZEPROWADZANIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY DLA UCZNIA I RODZICA





Szkoła Przyjazna Wodzie "Aktywni Błękitni"

Szanuj wodę póki czas, 
bo bez wody nie ma nas.
Bo to wielkie jest odkrycie,
szanuj wodę - wygrasz życie!

  W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do programu "AKTYWNI BŁĘKITNI - Szkoła Przyjazna Wodzie". Organizatorem programu jest Państwowe Gospodarstwo Wodne "Wody Polskie", Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

"Aktywni Błękitni" to projekt promujący działania na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, ochronie przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, którego celem jest rozbudzenie ciekawości oraz zwiększenie wiedzy na temat wody, sposobów jej oszczędzania i gospodarowania.

 W ramach projektu klasa 0b zorganizowała przedstawienie pt. "O wędkarzu i smutnej rybce". Przedstawienie miało na celu kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego oraz zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwa zagrażające rzece ze strony człowieka, a tym samym upowszechnianie idei zrównoważonego rozwoju.

 https://photos.app.goo.gl/GJq3uAyX7Qj4ftRD9

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach, z których mogli się dowiedzieć, jak oszczędzać wodę i dbać o jej jakość, ale także zapoznali się  z najdotkliwszymi zjawiskami naturalnymi, jakimi są powódź i susza.

 Lekcje te stały się inspiracją do wykonania wspólnego kolażu Szkoły Podstawowej w Łęgowie, na którym dzieci propagują proekologiczne hasła. W obecnej sytuacji był to świetny sposób, aby podzielić się swoimi pomysłami bez wychodzenia z domu.

W ramach projektu został zorganizowany szkolny konkurs pt. "Woda jako miejsce pracy i wypoczynku", którego laureatami zostały:

 Zofia Białobrzewska
Milena Zalewska
Martyna Sochanek

Serdecznie dziękujemy Uczniom oraz ich Rodzicom za współpracę i zaangażowanie w realizację projektu. Niech idea dbania o wodę będzie jeszcze bardziej zakorzeniona w naszej codzienności.

Koordynatorzy

K. Ciesielska, A. Suchcicka


-- -- List do Rodziców kl IV-VII -- --

-- -- Deklaracja dla Rodziców klas IV-VII -- --

-- -- Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych - konsultacje w szkole -- --

-- -- HARMONOGRAM KONSULTACJI KLAS IV - VII -- --





Harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021






PROCEDURY WYPOŻYCZEŃ I ZWROTÓW KSIĄŻEK W CZASIE EPIDEMII

PROCEDURY ORGANIZOWANIA KONSULTACJI DLA UCZNIÓW KLAS ÓSMYCH OD 25 MAJA 2020 R.

ZASADY ORGANIZACJI DZIAŁALNOŚCI OPIEKUŃCZO WYCHOWAWCZEJ I DYDAKTYCZNEJ OD 25 MAJA 2020 R - EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA





https://szkolarot.edupage.org/news/#208



Fotopamiętnik z czasów pandemii - 18.05.2020 r.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------


-- -- Procedury korzystania z kompleksu boisk -- --

-- -- Grafik korzystania z boisk sportowych -- --




Link do materiałów: -- -- POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA -- --







Szanowni Rodzice, drodzy Uczniowie,

jeśli macie pytania, problem, potrzebujecie wsparcia, Zespół Pomocy Psychologiczno Pedagogicznej służy pomocą. Można się z nami kontaktować mailowo, telefonicznie lub on-line po wcześniejszej informacji w e-dzienniku.

Informujemy, iż dyżur telefoniczny pełni również Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Pruszczu Gdańskim w godzinach 8:00 - 15:00 pod nr: 58 682 33 04 oraz 796 000 946.

Z poważaniem,
Anna Retowska (logopeda) - anre@splegowo.pl
Dorota Wenta - Radziejewska (psycholog) psycholog@splegowo.pl
Katarzyna Brazulewicz (pedagog, doradca zawodowy) kabr@splegowo.pl




Psycholog na czas kryzysu - Gmina Pruszcz Gdański

Drodzy Państwo!

Istnieje możliwość uzyskania darmowej psychologicznej pomocy telefonicznej (po wcześniejszym kontakcie telefonicznym z psychologiem także możliwość rozmowy online) dla osób, które w ostatnim czasie przeżywają silny lęk, obniżenie nastroju, kryzys emocjonalny.

Z porad można skorzystać w środy w godz. 9.00-11.00 oraz w piątki w godz. 15:00 -16:00 pod numerem telefonu: 574-260-904. Dyżur pełni dr.n.med. Marcin Charczyński.

http://www.pruszczgdanski.pl/asp/psycholog-na-czas-kryzysu,2,artykul,1,734


BARDZO WAŻNE - REKRUTACJA

Uprzejmie informuję, że Wójt Gminy Pruszcz Gdański wystosował komunikat w sprawie zmian w rekrutacji do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Jednocześnie informujemy, że komunikat został również umieszczony na stronie Gminy Pruszcz Gdański.

Link do materiałów: -- -- KOMUNIKAT - REKRUTACJA -- --



Informacja dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 16 marca 2020 r. dotycząca materiałów dla ósmoklasistów

Drogie Ósmoklasistki, Drodzy Ósmoklasiści,

od 16 do 25 marca, w dni powszednie, znajdziecie - na naszej stronie (cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych wszystkich okręgowych komisji egzaminacyjnych - zestawy zadań, które możecie wykorzystać jako element powtórki przed egzaminem ósmoklasisty.

Zadania będziemy publikować codziennie ok. godz. 9:00, natomiast rozwiązania do nich - ok. godz. 15:00.

Przez pierwsze dwa dni w każdym zestawie - oprócz samych zadań - znajdziecie kilka wskazówek na temat tego, jak je rozwiązywać oraz wyjaśnienia dotyczące odpowiedzi poprawnych i niepoprawnych w zadaniach zamkniętych, a także przykładowe rozwiązania zadań otwartych.

Każdego dnia rozwiążcie tyle zadań, ile macie ochotę. To nie jest ani klasówka, ani egzamin. Za rozwiązanie tych zadań nie będziecie otrzymywać punktów. Potraktujcie tę pracę jako jeden z możliwych sposobów powtórki przed egzaminem. Rozwiązując zadania, możecie korzystać i z samej lektury, i ze swoich notatek lub książek, i z zasobów internetu. Pamiętajcie, żeby zawsze starać się zweryfikować, czy treść danej strony internetowej pochodzi ze źródła godnego zaufania. Możecie sprawdzić m.in. kto jest autorem tekstu; czy strona jest np. w domenie .gov albo .edu; czy strona jest aktualizowana; czy jest tworzona np. przez nauczyciela albo pracownika uniwersytetu (takie informacje często znajdziecie w zakładce "O nas" albo "Kim jesteśmy").


DRODZY RODZICE I UCZNIOWIE

Na czas zawieszenia zajęć lekcyjnych uruchamiamy "domową szkołę". Pragniemy wdrożyć wszystkich uczniów do samodzielnej, systematycznej pracy. W tym celu udostępniamy link do dysku, na którym będą umieszczane materiały i zadania do wykonania dla uczniów.

Link do materiałów: -- -- ZADANIA -- --

Każdy uczeń ma obowiązek zapoznać się z zadaniami i wykonać je w wyznaczonym terminie. W celu lepszej organizacji pracy sugerujemy wyznaczenie dzieciom konkretnych godzin nauki (np. 9.00-12.00).

Prosimy również o sprawdzanie wiadomości i zadań domowych w e-dzienniku. Część ćwiczeń będzie przekazywana tą drogą.

W razie pytań i wątpliwości prosimy kontaktować się z nauczycielami drogą elektroniczną. Pozostajemy do Państwa dyspozycji.







Informacje na stronach:
link na stronę MEN https://www.gov.pl/web/edukacja
link TVP INFO https://www.tvp.info/47073365/premier-przedszkola-szkoly-i-uczelnie-wyzsze-w-calym-kraju-zamkniete-do-odwolania



Targi szkół - 03.03.2020 r.

Dnia 3 marca 2020 odbyły się kolejne Targi Szkół Ponadpodstawowych. Odwiedziło nas 15 szkół z Rusocina, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Gdańska, Gdyni i Bolesławowa. Uczniowie klas siódmych i oSP mieli możliwość zapoznać się z szeroką ofertą kształcenia zawodowego. Dziękujemy gościom i zapraszamy w przyszłym roku ??

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



UWAGA - Zmiana terminu Międzynarodowego Turnieju Robotyki RoboRave

Międzynarodowy Turniej Robotyki RoboRave, który miał się odbyć w naszej szkole w dniach 12-14.03.2020 r. zostanie przeprowadzony w innym terminie. Organizatorzy postanowili zawiesić przeprowadzenie turnieju RoboRAVE Poland do odwołania. O nowym terminie turnieju powiadomimy z odpowiednim wyprzedzeniem.



Pracowity semestr uczniów klasy 2a - 29.02.2020 r.

Pierwszy semestr był bardzo pracowity dla uczniów klasy 2a, którzy uczestniczyli w kilku projektach. Niektóre się już zakończyły, inne trwają nadal. Na koniec ciężkiej pracy dzieci mogą poszczycić się certyfikatami uczestnictwa w międzynarodowej akcji Code Week, ogólnopolskich projektach "Zdrowo i sportowo", "Uczymy dzieci programować" i "Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki". Gratulujemy i życzymy dalszej owocnej pracy.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Do Hymnu! - 28.02.2020 r.

28 lutego uczniowie klas 2a, 4b, 4c, 5a, 5b, 5c, 6a, 6b, 6c, ktorych przygotowała p.Aleksandra Skrodiuk, 4b, których przygotowała p. Anna Łagowska oraz 7a, 7b, 7c, których przygotowała p. Elżbieta Kucińska wzięli udział w przesłuchaniach, w ramach konkursu "Do Hymnu". Jest to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Do konkursu w tym roku przystąpiło 300 szkół z całej Polski, w tym 15 w województwie pomorskim.

Zadanie polegało na wykonaniu Hymnu Narodowego oraz 2 pieśni hymnicznych, którymi były "Marsz Pierwszej Brygady" oraz "Rota". Pieśni należało wykonać a capella, w określonej tonacji. Zadanie to wymagało od uczniów opanowania tekstu wszystkich pieśni. Zważywszy, że sam "Marsz Pierwszej Brygady" składa się z 9 zwrotek, było to bardzo pracochłonne zadanie. Uczniowie, pod dyrygenturą p. Aleksandry Skrodiuk poradzili sobie "śpiewająco". Salę gimnastyczną, na której odbyło się przesłuchanie, pięknymi dekoracjami przyozdobiły p. Anna Brzezińska i p. Bożena Dziergowska.

Wykonaniu przysłuchiwali się członkowie Jury w składzie prof. nadzw. dr hab Aleksandra Grucza-Rogalska oraz prof. zw.dr hab. Roman Grucza.

Na wyniki musimy poczekać do końca czerwca.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO - 21-27.02.2020 r.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, w naszej szkole został zorganizowany Tydzień Języka Polskiego. Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w wielu zabawach i konkursach. Dla najwytrwalszych czekały bardzo cenne nagrody: złote, srebrne i brązowe szóstki. Gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia prezentacji.

- * - * - * PREZENTACJA * - * - * -



WIELKI SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W POWIATOWYM KONKURSIE PLASTYCZNYM "BOHATEROWIE WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI" - 26.02.2020 r.

Od wielu już lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką - Filię w Pruszczu Gdańskim oraz Starostwo Powiatowe. W ramach kształtowania postawy patriotycznej i obchodów Roku Wolności i Solidarności, ustanowionego w 2019 roku przez Sejmik Województwa Pomorskiego już tradycyjnie konkurs ten rozpisano na wszystkie szkoły Powiatu Gdańskiego. Tym razem trzeba było stworzyć komiks pod hasłem "Bohaterowie Wolności i Solidarności". Nasi uczniowie również wzięli w nim udział.

Na początku października 2019 roku, został ogłoszony Szkolny Konkurs Plastyczny na komiks o takiej samej tematyce i był przeznaczony dla uczniów klas VII i VIII. Aby odpowiednio przygotować się do tematu, uczniowie wypożyczali w bibliotece szkolnej materiały i książki o wydarzeniach i postaciach, którym poświęcili swoje prace. Na zmagania powiatowe wybrano dziewięć najlepszych prac, które zostały zawiezione do Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim, gdzie wpłynęło 45 komiksów z 11 szkół, zaś do ścisłej czołówki komisja konkursowa wybrała 21 prac.

Ogłoszenie wyników nastąpiło w dniu 16 stycznia 2020 roku. Okazało się że dwa drugie, jedno trzecie i dwa wyróżnienia zdobyli uczniowie naszej szkoły! Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim, dnia 26 stycznia 2020 roku o godzinie 10.00, na które przybyli laureaci ich opiekunowie, rodzice i zaproszeni goście między innymi: Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Gdańsku - Pani Małgorzata Kłos, Starosta Powiatu Gdańskiego - Pan Stefan Skonieczny, burmistrz Pruszcza Gdańskiego - Pan Janusz Wróbel.
A oto nasi nagrodzeni uczniowie:
II miejsce Klara Szostek z VIIIa i Maksymiliana Grodzka z VIIIc
III miejsce Zuzanna Stobiecka z VIIIc

Wyróżnienia:
Zuzanna Abratańska z VIIb i Konrad Baka z VIIIc

Nagrodami były wspaniałe gry planszowe, piękne notesy, kolorowe zakreślacze, długopisy, mapy Powiatu Gdańskiego i inne.

OGROMNE GRATULACJE DLA LUREATÓW!

PODZIĘKOWANIA DLA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW!

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------





Za nami Szkolny Talent Show! - 20.02.2020 r.

Przekonaliśmy się o tym, że nasza szkoła jest prawdziwą kuźnią talentów. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jak różnorodne zainteresowania mają nasi rówieśnicy. Mogliśmy podziwiać występy solowe i duety. Największe grono stanowiły wokalistki, tancerki oraz koleżanki uzdolnione plastycznie. Mieliśmy okazję podziwiać grę na keyboardzie, zaskoczeni byliśmy pokazem iluzjonistycznym, zachwycaliśmy się pięknem otaczającej nas przyrody, co zostało uwiecznione na relacji fotograficznej, którą przygotowała nasza koleżanka, mieliśmy okazję przyjrzeć się akrobacjom w wykonaniu naszego kolegi.

Wszyscy uczestnicy szkolnego Talent show otrzymali gromkie brawa od publiczności oraz pamiątkowe medale od jury.

Jednogłośnie zwyciężczynią okazała się Oliwia, która swoim głosem "wbijała gwoździe" (otrzymała najwięcej punktów od jury), drugie miejsce otrzymał Adam, który zachwycił swoim pokazem układania kostki Rubika (zrobił to błyskawicznie) i trzecie miejsce oraz brązowy puchar trafił do Leny, która urzekła jury swoim delikatnym, aczkolwiek zdecydowanym głosem.

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Poniżej fotorelacja z wystepów.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Operacja Arktyka - 18.02.2020 r.

W grudniu 2019 roku uczniowie klasy 1 b wygrali konkurs na najbardziej odjazdową choinkę organizowany przez OKSiR w Cieplewie. Do wygranej przyczyniło się ogromne zaangażowanie ze strony rodziców, a zwłaszcza p. Marty Butowskiej, która dzielnie wspierała wychowawcę klasy we wszystkich działaniach. Po przerwie świątecznej i feriach grupa odebrała swoją nagrodę, na którą składał się kosz pełen smakołyków oraz projekcja filmu pt. "Operacja Arktyka". Przejmująca historia trójki rodzeństwa zmuszonego do przetrwania w trudnych warunkach na dzikim, odludnym terenie, bardzo wzruszyła młodą widownię i stała się punktem wyjścia do dyskusji na temat posłuszeństwa, popełniania błędów i wyciągania z nich wniosków, a także samodzielności i radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Natomiast podarowane przez OKSiR słodycze umilały uczniom zajęcia lekcyjne jeszcze przez kilka dni po ich otrzymaniu.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



PIĘKNIE I Z SUKCESEM POTRAFIĄ CZYTAĆ UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY - 11-13.02.2020 r.

W dniach 11-13 lutego 2020 roku w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim odbyły się zmagania uczniów klas I-VIII szkół podstawowych Powiatu Gdańskiego w pięknym czytaniu. Święto czytania przeprowadzono w ramach Powiatowego Konkursu Czytelniczego "Z książką na Ty". Trwa on cały rok i składa się z trzech etapów, pierwszym był właśnie konkurs pięknego czytania. Po wcześniejszych eliminacjach szkolnych, które odbyły się w bibliotece szkolnej naszej szkoły na początku stycznia 2020 roku, komisja konkursowa wyłoniła po jednym uczniu, z każdego poziomu nauczania na dalsze zmagania powiatowe, a były to najlepiej czytające dzieci i młodzież z poszczególnych klas.
Klasy pierwsze Szkoły Podstawowej w Łęgowie reprezentowała uczennica - Hanna Truszczyńska z Ib,
klasy drugie uczennica - Amelia Szwoch z IIb,
klasy trzecie uczennica - Julia Piątkowska z IIIb,
klasy czwarte uczennica Karolina Kuśmierska z IVb,
klasy piąte uczennica - Marta Pawlus z Vb,
klasy szóste uczennica - Martyna Szyplik z VIc,
klasy siódme uczennica - Natalia Wojcieszkiewicz z VIIa,
klasy ósme uczennica - Wiktoria Pyrczak z VIIIb.

W pierwszym dniu Powiatowego Konkursu Czytelniczego pięknie czytały klasy I i II, w drugim dniu klasy III, IV i V, zaś w trzecim dniu klasy VI, VII, i VIII. Do konkursu zgłosiło się 20 szkół z Powiatu Gdańskiego, więc konkurencja była duża i liczna.

Nasi reprezentanci dobrze się spisali, ponieważ w każdym dniu zmagań wygrywali nagrody w postaci pierwszych i drugich miejsc.
I miejsce zdobyła - Hanna Truszczyńka z Ib z poziomu klas pierwszych
I miejsce zdobyła Julia Piątkowska z IIIa z poziomu klas trzecich
II miejsce zdobyła Natalia Wojcieszkiewicz z VIIa z poziomu klas siódmych

OGROMNE GRATULACJE!!!

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------





Urodziny hamburgera - 07.02.2020 r.

Jak ten czas szybko leci.. już 6 lat minęło, odkąd hamburger ze znanej sieci, pojawił się w naszej szkole. Nadal w doskonałej formie, nadal bez objawów starzenia się. Nazwany przez uczniów Makusiem, zgromadził na swoich urodzinach bardzo wielu gości. Były laurki, huczne "Sto lat", ale też tajemnicze "Makuś challenge". Odważni i dbający o zdrowie uczniowie mogli podjąć wyzwanie polegające na unikaniu "wiadomego" baru szybkiej obsługi przez miesiąc. Deklarację złożyło 70 uczniów :) .

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Wycieczka do Teatru Muzycznego w Gdyni - 07.02.2020 r.

W słoneczny lutowy piątek grupy przedszkolne i uczniowie klasy 1 b wybrali się do Teatru Muzycznego w Gdyni na pełen wrażeń spektakl pt. "Brzechwa dla dzieci". To niezwykłe widowisko przeniosło naszych najmłodszych podopiecznych w pastelowo-bajkowy świat, gdzie mogli spotkać m.in. Kaczkę Dziwaczkę, Samochwałę czy niezbyt dobrze wychowaną Kwokę. Dzieci nie tylko obserwowały przygody bohaterów wierszy Brzechwy, ale mogły także wcielić się w ich role, odpowiadać na zadawane przez aktorów pytania, wspólnie z nimi śpiewać i tańczyć.

"Brzechwa dla dzieci" składa się z zainscenizowanych kilkudziesięciu wierszyków Brzechwy, które nieprzerwanie następują po sobie tworząc jednolitą i spójną całość. Liczne atrakcje, ogromna ilość rekwizytów i wielkie zaangażowanie aktorów, sprawiły, że dzieci wyszły z teatru zafascynowane tym rodzajem przekazu kultury.



Rodzice czytają dzieciom

W roku szkolnym 2019/20 wiele klas edukacji wczesnoszkolnej realizuje ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki". Klasa 1 b swoją przygodę z książką zaczęła od stworzenia plastelinowych stworków (czytusiów), które od tej pory stały się mieszkańcami naszej sali. Po wysłuchaniu i omówieniu lektury z wychowawcą, dzieci pokolorowały okładkę i uzupełniły lekturniki. Zaprojektowały i wykonały zakładki do książek w kształcie skarpetki. Przygotowaliśmy w sali również kącik czytelniczy, w którym zawiesiliśmy plakat projektu. Jednak najważniejszym wydarzeniem związanym z realizacją programu, było przybycie do klasy rodziców, którzy przeczytali nam wybrane baśnie Andersena. Pragniemy serdecznie podziękować p. Katarzynie Staniec i Edycie Truszczyńskiej za ogromne zaangażowanie oraz współpracę pełną ciepła i serdeczności.



Konkurs Kolęd i Pastorałek - 30.01.2020 r.

30 stycznia uczennice naszej szkoły brały udział w XIX edycji Konkursu Kolęd i Pastorałek w Przejazdowie. Pomimo dużej konkurencji, dziewczęta zaprezentowały się bardzo dobrze. Nadia Rosa w kategorii klas 2-3 zdobyła 1 miejsce. Natomiast wyróżnione zostały: Malwina Bukowska (kat. klasy 0-1), Wiktoria Bielecka (kat. klasy 4-5), Oliwia Rekowska (kat. klasy 6-8). Gratulujemy!

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Szanowni Rodzice!!!

Od 01 lutego 2020 roku można dokonywać opłaty za obiady za każdy miesiąc poprzez przelew na konto.

Bank Spółdzielczy

10 8335 0003 0118 7513 2000 0010

W tytule płatności proszę podać imię i nazwisko dziecka oraz klasę, do której uczeń uczęszcza.

Przelewy muszą być dokonane do 8 dnia każdego miesiąca.
Po tym terminie oraz w przypadku potrąceń czy zaległości, wpłaty za obiad proszę dokonywać u intendenta.
Na konto można wpłacać tylko bieżące płatności.
W lutym kwota do zapłaty 64 zł


ZAJĘCIA W FERIE
13.01.2020 - 17.01.2020



WYNIKI KONKURSÓW ŚWIĄTECZNYCH

Samorząd Uczniowski z radością informuje, że w konkursie na dowolny utwór literacki nawiązujący do zwyczajów i tradycji Świąt Bożego Narodzenia...
3 miejsce zdobyła: Karolina Piontek z klasy 6a
2 miejsce zdobyła: Joanna Bieszka z klasy 5a
1 miejsce zdobyła: Paulina Maro z klasy 6a

Natomiast w konkursie na najpiękniejszą i najbardziej klimatyczną salę lekcyjną zwyciężyła klasa 5b wraz z wychowawcą panią Joanną Jankowską oraz Martą Aniszewską.

Gratulujemy!



NAGRODZONE PRACE:
- - - Paulina Maro - - -
- - - Joanna Bieszka - - -
- - - Karolina Piontek - - -


UWAGA
ZMIANY W ZAPISACH NA ZAJĘCIA NAUKI PŁYWANIA

Świąt pachnących choinką i piernikiem,
spędzonych w rodzinnej, ciepłej atmosferze wzajemnej miłości,
Nowego Roku pełnego wspaniałych przeżyć i dobrych ludzi wokół

życzy Dyrektor Szkoły Elżbieta Działoszewska
wraz z całą szkolną społecznością.




PEŁNE CIEPŁA I RADOŚCI JASEŁKA SZKOLNE 2019 - 20.12.2019 r.

"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy.
Dzień zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory.

Ten fragment niezwykle ciepłej i pełnej kojącego blasku kolędy patronował tegorocznym jasełkom w naszej szkole. Wstępem do nich było powitanie małego aniołka z klasy Ib, któremu wtórowały inne aniołki wprowadzając uczestników w atmosferę i magię świąt Narodzenia Bożej Dzieciny. Piękne kolędy dopełniały misterium Narodzenia Pańskiego. Pierwszą z nich uroczo i z przejęciem zaśpiewała uczennica z klasy Ib, zaś pozostali wtórowali jej z zapałem i energią swoich młodych serc.

Centralny punkt scenografii stanowiła mała stajenka, pośrodku której znajdowała się święta Rodzina. Matka Boska z Dzieciątkiem w objęciach wraz ze świętym Józefem, zapraszali znane postacie z bajek w swoje skromne progi. Przygarniali je do siebie po to, aby otoczyć opieką, której im zabrakło. Był to między innymi Pinokio, ostrzegający innych przed lenistwem i nieposłuszeństwem. Czerwony Kapturek, Smerf i pszczółka Maja. W pewnym momencie pojawił się także król Herod. Został on zaraz otoczony przez aniołki, które chciały ochronić świętą Rodzinę od jego złego wpływu. Potem zjawiła się Calineczka, która przyniosła w darze piękne kwiaty, poduszeczkę ofiarowała sierotka Marysia, zjawił się także Kopciuszek i Rybak ze złotą rybką.

Na zakończenie dwa aniołki z klasy IIb złożyły wszystkim zebranym piękne, przepełnione ciepłem i radością życzenia świąteczne. Uwieńczeniem tych życzeń był występ młodej, utalentowanej uczennicy z klasy IIa, która zagrała na skrzypcach znaną kolędę oraz wspaniale przez dzieci zaśpiewana kolęda "Jest taki dzień". Występy młodych artystów podziwiała Pani Wicedyrektor Bożena Kisiel i Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska, która złożyła uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły serdeczne życzenia zdrowych, radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia. Podziękowała również uczniom z klasy Ib, IIa i IIb za wspaniały występ i kostiumy oraz Paniom: Marioli Dobrzyńskiej, Kindze Ciesielskiej i Katarzynie Szymańskiej za przygotowanie całej uroczystości.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------

"

ŚWIĘTO SZKOŁY - DZIEŃ PATRONA "BOHATEROWIE GRUDNIA '70" - 18.12.2019 r.

Człowiek rodzi się i umiera wolnym takie hasło towarzyszyło tegorocznym obchodom Dnia Patrona Szkoły. W dniu 18 grudnia 2019 roku, w pogodny, słoneczny i ciepły dzień (8 stopni C) o godzinie 11.00, w dużej sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna, aby uczcić Bohaterów Grudnia'70. Uroczysty nastrój dopełniała dekoracja. Odpowiednia symbolika, barwy narodowe, liczne plakaty wykonane przez uczniów oraz plansze obrazujące Wydarzenia z Grudnia 1970 roku, podkreślały charakter tego święta.

Uroczyste wejście Pocztu Sztandarowego ze Sztandarem Szkoły oraz na stojąco odśpiewany przez wszystkich zebranych hymn Polski był początkiem oficjalnych obchodów szkolnego święta. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska. Pięknie powitała wszystkich zebranych, dziękując im za liczne przybycie, przedstawiła też zaproszonych gości. Na uroczystość przybyli:
*Pani Renata Tkaczyk - Dyrektor Pomorskiej Fundacji Edukacji Pracy
*Pani Justyna Kiedyk - Referat Oświaty Urzędu Gminy Pruszcz Gdański
*Pan Stefan Gawroński - Skarbnik Zarządu Regionu NSZZ Solidarność
*Pan Andrzej Olszewski - Zrzeszenie Powstania Grudnia 1970
*Pan Marian Drabik - Prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Grudnia '70 oraz członkowie Stowarzyszenia: między innymi Panowie: Andrzej Block, Marian Pepliński
*Pani Dominika Ramotowska - Przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Łęgowie
*Pan Dawid Liberacki - sołtys wsi Łęgowo
*Pan Tadeusz Jałoszyński - sołtys wsi Rusocin
*Pan Edward Leszczyński - sołtys wsi Cieplewo

Jako pierwszy z gości głos zabrał Pan Stefan Gawroński, w krótkich słowach podziękował on za systematyczne uczestnictwo naszych uczniów i nauczycieli, wraz z Panią Dyrektor - Elżbietą Działoszewską i nauczycielem historii - Panem Pawłem Flejszarem, w corocznych obchodach upamiętniających Wydarzenia Grudnia 1970, w Gdańsku i Gdyni. Za co złożył na ręce Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy i kwiaty. Za całokształt działań i aktywność na rzecz podtrzymywania pamięci o ludziach i wydarzeniach tamtych dni, Pani Dyrektor otrzymała także okolicznościowy medal Związku Piłsudczyków Rzeczpospolitej Polskiej.

Stypendia za osiągnięcia naukowe otrzymały dwie uczennice: Maja Fijarczyk z klasy VIIIa i Karolina Mróz z klasy VIIIb. W trakcie części oficjalnej Pani Dyrektor ogłosiła wyniki i wręczyła nagrody za Szkolny Konkurs Poezji Patriotycznej, Szkolny Konkurs Tradycji Bożonarodzeniowej oraz Mistrzostwa Szkoły w określaniu współrzędnych geograficznych. Na zakończenie części oficjalnej, Pani Elżbieta Działoszewska złożyła wszystkim życzenia świąteczne od Pani Wójt Gminy oraz radnych, którzy nie mogli przybyć na akademię.

Część artystyczną wypełniły wiersze, muzyka i pieśni czczące ofiary, które w Wydarzeniach Grudnia 1970 roku poniosły śmierć, utraciły zdrowie i były prześladowane. Pieśń "Miejcie nadzieję" przejmująco zaśpiewali uczniowie z klasy Vc. Na zakończenie całej uroczystości, Pani Dyrektor podziękowała młodym artystom za występ, gościom za przybycie, uczniom za powagę. Złożyła ciepłe i serdeczne życzenia świąteczne oraz zaprosiła gości i grono nauczycielskie na krótkie spotkanie. Uroczysta akademia przygotowana była pod kierunkiem Koleżanek: Violetty Dworak i Małgorzaty Dawidowskiej, za dekorację odpowiadały Bożena Dziergowska i Joanna Jankowska.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Obchody Grudnia '70 - 17.12.2019 r.

17.12.2019r, w 49 rocznicę wydarzeń grudniowych, delegacja uczniów naszej szkoły pod opieką p. Aleksandry Skrodiuk i p. Pawła Flejszara, udała się na godzinę 6.00 do Gdyni, aby wziąć udział w uroczystościach. Tam wysłuchali apelu oraz złożyli wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Jak co roku, po zakończeniu obchodów uczniowie wraz z opiekunami zostali zaproszeni na śniadanie do budynku, na terenie stoczni.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Wycieczka do Wielkiej Fabryki Elfów - kl Ia i IIa - 10.12.2019 r.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Mikołajkowe szaleństwo w Jump City - 09.12.2019 r.

W poniedziałek 9 grudnia klasy V pod opieką wychowawców i p.Marty Aniszewskiej były w Parku Trampolin Jump City w Gdyni z okazji Mikołajek. Potem wszyscy pojechali na spacer brzegiem morza do Orłowa obejrzeć Klif oraz podziwiać Zatokę Gdańską z mola.



Wojewódzki Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie" - 05.12.2019 r.

Dnia 5 grudnia 2019r. otrzymaliśmy Wojewódzki Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie" od Pomorskiego Kuratora Oświaty. Nadal chcemy zachęcać dobrym przykładem do zdrowego stylu życia, tworzyć dobry klimat w szkole i dbać o wszechstronny rozwój naszych uczniów.



OPERA OD KULIS - ZWIEDZANIE OPERY BAŁTYCKIEJ PRZEZ UCZNIÓW Z KLASY IIIA - 05.12.2019 r.

W przeddzień Mikołajek - 5 grudnia 2019 roku, w prawdziwie piękny, wyzłocony różowym słonecznym światłem dzień, uczniowie z klasy IIIa wraz z wychowawczynią, nauczycielem wspomagającym i nauczycielem bibliotekarzem przybyli w mury gmachu Opery Bałtyckiej, aby poznać niektóre jej tajemnice. Tym razem nie na spektakl, a na zwiedzanie! Już w szatni dzieci, szczególnie dziewczęta, zainteresowały się niewielką rzeźbą przedstawiającą postać młodej, delikatnej tancerki baletowej. Wizerunek tej młodej baletnicy stał się zapowiedzią przyszłych wrażeń i miłych zaskoczeń dla trzecioklasistów.

Pani przewodniczka, przywitała wycieczkę we foyer Opery. Na tle wielkich, czarno- białych zdjęć tancerzy, zapoznała uczestników z planem zwiedzania. Najpierw uczniowie weszli na widownię, skąd roztaczał się widok na scenę, po której uwijali się panowie z obsługi technicznej, montujący nową dekorację. Następnie wszyscy podeszli do barierki przy scenie, za którą w luku znajduje się miejsce dla orkiestry. Uczniowie mogli wysłuchać prób pierwszych muzyków, zajmujących swoje miejsca i ćwiczących przed próbą. Potem wszyscy przeszli koło sceny i zatrzymali się w miejscu zwanym "kieszenią sceniczną". Tam składowane są największe dekoracje. Stamtąd, wąskimi korytarzami dzieci przeszły do magazynów kostiumowych, gdzie można było przymierzyć niektóre nakrycia głowy i akcesoria sceniczne.

Następną atrakcją dla zwiedzających była pracownia fryzjerska i charakteryzatornia. Przymiarkom licznych peruk i fryzur nie było końca. Uczniowie chcieli zobaczyć swoje oblicza w różnych, czasem dziwnych i kolorowych fryzurach. Po tych atrakcjach uczestnicy zostali zaproszeni na fragment próby baletu pod tytułem "Dziadek do orzechów", z muzyką Piotra Czajkowskiego. W zupełnej ciszy dzieci obserwowały jak przebiegają przygotowania do tego spektaklu oraz jak trudna i mozolna jest praca tancerzy i muzyków biorących udział w przedstawieniu, by na koniec posłuchać pięknej muzyki i obejrzeć uroczy taniec. Zwiedzanie od kulis Opery Bałtyckiej, podobało się i było nowym cennym doświadczeniem w życiu każdego trzecioklasisty.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Koszykówka od małego

W naszej gminie powstał Szkolny Młodzieżowy Ośrodek Koszykówki (SMOK) dla dziewcząt, w ramach którego najmłodsze dzieci bezpłatnie uczestniczą w zajęciach sportowych.

SMOK jest finansowany przez Polski Związek Koszykówki ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Jego gminnym koordynatorem został Marek Gotartowski.

Programem zostało objętych ponad 40 dzieci. Dziewczynki trenują po 2 razy w tygodniu, a są podzielone na trzy grupy wiekowe: klasy I-III (grupa naborowa z Rotmanki), klasy IV (Straszyn) i klasy V (Straszyn).







Podziękowania - Dzień Pluszowego Misia - 25.11.2019 r.

25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji trójmiejski oddział zbierał misie oraz inne pluszaki, a także gry planszowe. Wszystkie zabawki zostały przekazane na oddziały pediatrii trójmiejskich szpitali. Radość dzieci była ogromna! Cieszymy się, że chociaż przez chwilę dzieci mogły zapomnieć o chorobie.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję.

Podziękowania poniżej.



Dzień Misia - 25.11.2019 r.

Dzisiejszy poniedziałek należał do przyjemniejszych niż dotychczasowe poniedziałki :) W Światowy Dzień Misia, który przypada 25 listopada mogliśmy przynieść ze sobą nasze ulubione przytulanki, co uprzyjemniło nam pobyt w szkole i dodatkowo, uczeń, który miał ze sobą pluszaka mógł być zwolniony z ustnych odpowiedzi! Bezstresowy poniedziałek!



Uczniowie klasy 1a i 2a kolejny rok realizują zadania OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ.

Uczniowie klasy 1a i 2a kolejny rok realizują zadania OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU UCZYMY DZIECI PROGRAMOWAĆ. Udział w programie przyczynia się do rozwijania uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie i eksperymentowanie. Zaproponowane aktywności w ramach programu pozytywnie wpływają na wszechstronny rozwój dziecka, a zdobyte podczas zajęć kompetencje są wykorzystywane przez dzieci, niezależnie od tego, czy będą chciały w dalszej przyszłości poszerzać swoje umiejętności w zakresie programowania, czy nie.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------




"Tuwim wierszem pisany" - IV edycja konkursu recytatorskiego - 21.11.2019 r.

W czwartek 21 listopada 2019r. uczniowie z oddziałów przedszkolnych brali udział w IV edycji konkursu recytatorskiego w przedszkolu w Straszynie. Konkurs był pod hasłem "Tuwim wierszem pisany". 34 uczniów z gminnych szkół i przedszkoli recytowało wybrane wiersze Juliana Tuwima. Z naszej szkoły wystąpiła uczennica Ob - Patrycja Dzierzęcka (5 latek), oraz z oddziału Oa - Marcin Piszczatowski i Vincent Nawrocki. Uczniowie otrzymali dyplomy za wyróżnienie i pamiątkowe pacynki. Gratulujemy wspaniałego występu i pięknej recytacji.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Kartka dla Natalii - 20.11.2019 r.

Dzieci korzystające ze świetlicy, i nie tylko one, włączyły się w akcję "Kartka dla Natalii". Natalia to dziewczynka cierpiąca na glejaka mózgu. Obecnie przebywa w szpitalu onkologicznym. Aby choć trochę umilić jej pobyt w tym miejscu i dodać sił w walce z chorobą, uczniowie przygotowali życzenia powrotu do zdrowia, które zapisali na własnoręcznie ozdobionych kartach.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Sukces naszych uczniów w Konkursie o Prawach Dziecka - 20.11.2019 r.

20 listopada reprezentacja naszej szkoły po raz kolejny wzięła udział w Gminnym Konkursie o Prawach Dziecka, który jak co roku odbywał się w Szkole Podstawowej w Wojanowie. W tym roku rywalizacja odbywała się pomiędzy wszystkimi szkołami gminnymi. Pierwszy raz udział brali uczniowie ze Szkoły Metropolitalnej w Kowalach. W sumie rywalizowało ze sobą 9 drużyn. Tym bardziej cieszy nas sukces, jaki odniosła drużyna klas 1-3. Dziewczynki, po napisaniu testu sprawdzającego znajomość przeczytanej lektury, przystąpiły do drugiego etapu konkursu, w którym należało przedstawić wybrane prawo dziecka poprzez wiersz, piosenkę, list lub scenkę. Hania Truszczyńska z klasy 1b zaśpiewała piosenkę, do której słowa ułożyła wych. P.Kinga Ciesielska. Ania Piszczatowska z 2a przedstawiła scenkę, mówiąc wiersz napisany przez wych. P. Aleksandrę Skrodiuk. Nadia Rosa z klasy 3a fantastycznie deklamowała wiersz. Występy dziewczynek wypadły tak dobrze, że jury przyznało naszej drużynie 2 miejsce. Natomiast reprezentacja klas 4-8 przedstawiła nagrany w humorystyczny sposób film "Świat bez Konwencji Praw Dziecka". Film został przyjęty bardzo ciepło.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



SZKOLNY KONKURS "PEJZAŻ JESIENNY" - 20.11.2019 r.

W tym roku szkolnym wychowawcy świetlicy zorganizowali konkurs na najpiękniejszy pejzaż jesienny. Wpłynęło bardzo dużo prac, dzieci wykazały się niezwykłą pomysłowością, kreatywnością i wrażliwością, dlatego trudno było wybrać zwycięzców. Po długich naradach jury zdecydowało, że wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zasługują na miano artysty. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i słodki upominek.

Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach i dziękujemy wszystkim dzieciom za olbrzymie zaangażowanie.



"Gotyk na dotyk", czyli poznajemy uroki Torunia - 15.11.2019 r.

Bladym świtem uczniowie klas 3a, 3b i 4b wyruszyli na spotkanie z atrakcjami miasta Kopernika. Pierwszą z nich było Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie każdy uczeń stworzył własne, oryginalne ciastko, które po upieczeniu mógł zabrać ze sobą. Poznaliśmy tam historie pierwszych pierników, urządzenia, których używano w XIX wieku i inne tajemnice tego pysznego wypieku. Po wyjściu z muzeum pani przewodnik oprowadziła nas po Starym Mieście. Był też czas na zdjęcia i zakup pamiątek. Pyszny obiad pozwolił na chwile oddechu po trudach wędrówki. Ostatnim punktem wycieczki był seans w Planetarium pt."Mój kumpel Niko", czyli wędrówka z młodym Mikołajem Kopernikiem i wspólne odkrywanie konstelacji gwiazd, ruchu planet, zaćmień Słońca i Torunia z XV wieku. Po zachodzie słońca wróciliśmy do Łęgowa.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



SZÓSTE MISTRZOSTWA SZKOŁY W OKREŚLANIU WSPÓŁRZĘDNYCH GEOGRAFICZNYCH - 13.11.2019 r.

Do finału Mistrzostw zakwalifikowało się 7 uczniów z klas: szóstej, siódmej, ósmej, którzy podczas eliminacji najprecyzyjniej określili współrzędne i odnaleźli na mapie miasta na podstawie współrzędnych geograficznych. W pełnym emocji finale liczyła się nie tylko precyzja, ale także czas odnalezienia konkretnego miejsca mając tylko jego współrzędne. Pojedynek był bardzo zacięty i wyrównany, o czym świadczy podium. Na trzecim stopniu znaleźli się Piotr Gajek z 7a, Maksymilian Szal z 7b i Dawid Szymanowicz z 6a. Drugie miejsce po dogrywce wywalczył Jacek Kunda z 8a. Mistrzem Szkoły został Sebastian Noga z 7c. Gratuluję!



RADIO TO MAGICZNY ŚWIAT WYOBRAŹNI - KOLEJNA WIZYTA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY W MURACH POLSKIEGO RADIA GDAŃSK - 13.11.2019 r.

Dnia 13 listopada 2019 roku już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły gościli w murach siedziby Radia Gdańsk. I tym razem naszym znakomitym przewodnikiem był Pan Jacek Czeszejko. Oprowadził wszystkich wycieczkowiczów po najciekawszych miejscach tej instytucji. Uczestnicy mieli okazję poznać najważniejsze pomieszczenia Radia, takie jak: studio nagrań, studio emisyjne, redakcję informacji, czy reżyserkę dźwięku.

Uczniowie klasy VIa, którzy tym razem zwiedzali siedzibę Radia, mogli poznać osobiście niektórych dziennikarzy i pracowników technicznych tej szacownej instytucji. Obserwowali podczas pracy szefa działu realizacji dźwięku - Pana Jacka Puchalskiego, Panią Ewę Palicką - realizatorkę programu, reporterkę - Panią Ewelinę Potocką, archiwistę zbiorów muzycznych - Pana Andrzeja Truszkowskiego. Zaś w czasie naszej obecności, w pomieszczeniach redakcji informacji, wśród swoich koleżanek dziennikarek stał znany prezenter i dziennikarz TVP3, Pan Piotr Świąc.

Radio Gdańsk powstało zaraz po wyzwoleniu w 1945 roku, ma więc ponad 70 lat. Gościło w swoich murach wielu znakomitych gości ze świata kultury, nauki, muzyki, sportu, czy polityki. Pracują tam również wysokiej klasy specjaliści w dziedzinie reportażu, dziennikarstwa publicystycznego, muzycznego, sportowego i innych. Od lat pięćdziesiątych XX wieku Polskie Radio Gdańsk nadaje swoje audycje również w języku kaszubskim. Uczniowie z ciekawością chłonęli atmosferę i niezwykłość tej wyjątkowej instytucji. Następna wizyta już wiosną.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Święto Niepodległości - 11.11.2019 r.

Tegoroczne obchody rocznicy odzyskania niepodległości to cykl wydarzeń trwający 3 dni.

8 listopada o godzinie 11.11. wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, pracownikami szkoły, rodzicami odśpiewali hymn państwowy. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu".

11 listopada nasi uczniowie zaprezentowali program artystyczny w Kościele p.w. św.Mikołaja w Łęgowie w ramach gminnych obchodów Święta Niepodległości.

12 listopada odbyło się szkolne śpiewanie patriotycznych pieśni. Już po raz piąty rozśpiewane klasy od zerówki do klasy ósmej prezentowały wybrane utwory i hasła promujące Polskę. Uczniowie klas 3-8 rozegrali też quiz "Kocham Polskę" w aplikacji kahoot korzystając z telefonów komórkowych. Emocje były ogromne.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



KONKURS INFORMATYCZNY "BÓBR" - rejestracja do 08.11.2019 r.

Przypominamy, że do końca tygodnia trwa rekrutacja chętnych z klas 4-8 do udziału w konkursie informatycznym Bóbr. Konieczna jest rejestracja wraz z rodzicem na stronie https://www.dzwonek.pl/. Po rejestracji należy wejść w zakładkę "Moja szkoła" i dołączyć do naszej szkoły. Po rejestracji i dołączeniu do szkoły należy o tym poinformować p. Marcina Krawisza.

Konkurs odbędzie się:
13 listopada o godz. 12.00 - klasy 4-6;
14 listopada o godzinie 12.00 - klasy 7-8;



II Gminny Konkurs Patriotyczny - 07.11.2019 r.

W tegorocznej edycji Gminnego Konkursu Patriotycznego nasza uczennica Hanna Truszczyńska (klasa 1b) zdobyła I miejsce w kategorii plastycznej. Gratulujemy Hani z całego serca i jednocześnie życzymy dalszych sukcesów.



Promujemy zdrowie i współpracę - 09-11.2019 r.

Uczniowie z naszej szkoły podczas zajęć pozalekcyjnych uczą się współpracować w grupie, właściwie komunikować oraz rozwijają twórcze myślenie. Przyjemnie jest uczyć się na powietrzu, podczas zabawy lub przygotowując owocowy posiłek :)

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



"DUNIA I MATTIS" - BOHATEROWIE KSIĄŻEK PRZYBYLI DO NASZEJ SZKOŁY
WARSZTATY CZYTELNICZE WYDAWNICTWA ZAKAMARKI - 04.11.2019 r.

W dniu 4 listopada 2019 roku biblioteka szkolna naszej szkoły gościła przedstawicieli wydawnictwa "Zakamarki". Spotkanie dla uczniów przygotowano na podstawie bestsellerów o dwojgu małych bohaterach, Duni i Mattisie. Autorką tej popularnej serii jest szwedzka pisarka Rose Lagercrantz, a treścią jej opowiadań są zwykłe i typowe losy pary współczesnych, kilkuletnich dzieci, ukazanie w sposób ciekawy, zabawny, pełen emocji i przeżyć. Historie opisane w tych książkach pozwalają małym czytelnikom lepiej radzić sobie z wieloma problemami dnia codziennego, a przy tym doskonale bawią i uczą.

"Szczęście", czym jest i jak je określić? Takie pytanie zadawali na wstępie wszystkim uczestnikom osoby prowadzące warsztaty. Dzieci bardzo trafnie odpowiadały, że szczęściem jest: powrót taty z zagranicy, wizyta dziadków, czy otrzymany w prezencie piesek. Uczestnicy z ciekawością słuchali, świetnie i z wyczuciem, czytanych fragmentów książek o szkolnych perypetiach głównych bohaterów. Warsztaty były wzbogacone pokazem multimedialnym oraz zagadkami i rebusem.

Za każdym razem, wizyty "Zakamarków" są bardzo oczekiwane i pozytywnie odbierane przez małych czytelników. Wpływa to korzystnie na zainteresowania uczniów, wzbogaca ich kulturę osobistą i kulturę czytania, podnosi poziom obycia i obcowania z książką, aktywizuje czytelniczo. Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska docenia korzyści płynące z tych wizyt, dlatego z chęcią uczestniczy, chociażby w części tych spotkań. Po warsztatach wszyscy uczestnicy mieli możliwość zakupienia atrakcyjnych tytułów w promocyjnej cenie. Następna wizyta już wiosną!

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Euroweek - 21-25.10.2019 r.

W dniach 21-25 października grupa uczniów z klas VI, pod opieką nauczycieli Joanny Jankowskiej i Małgorzaty Dawidowskiej, wzięła udział w obozie szkoleniowo- językowym Euroweek w Długopolu Dolnym koło Bystrzycy Kłodzkiej. Był to już szósty wyjazd uczniów naszej szkoły na ten obóz.

Zajęcia prowadzili wolontariusze z Meksyku,Kolumbii, Tajlandii oraz Indonezji. Uczniowie mieli okazję wykorzystać znajomość języka angielskiego w praktyce. Pracowali w grupach złożonych z uczniów z różnych szkół z Polski, prezentując polską kulturę, tradycje i obyczaje oraz kuchnię. Mogli również zaprezentować swoje talenty.

W przyszłym roku szkolnym planujemy kolejne obozy.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



"Z podwórka na stadion" - 23-24.10.2019 r.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęgowie wzięli udział w XX edycji największego turnieju piłkarskiego w Polsce - "Z podwórka na stadion- o puchar Tymbarku". Szkoła wystawiła dwie drużyny w kategorii U-10 oraz U-12. W kategorii dziesięciolatków reprezentanci szkoły sprawili ogromna niespodziankę i wygrali turniej eliminacyjny. Drużyna w składzie Tymoteusz Barancewicz, Sebastian Borkowski, Bartosz Gazinski, Michał Grzeszczyk, Andrzej Karaś, Szymon Liberacki, Michał Godlewski oraz Aleksander Zalewski pokonali SP WIŚLINKA, SP WOJANOWO, SP PPRZEJAZDOWO i SP MONTESORI.

W kategorii dwunastolatków chłopcy z SP Łęgowo zagrali w składzie Karol Dwornikowski, Alexander Gibney, Piotr Heksel, Jakub Adamczak, Arek Szczęk, Alexander Truszkowski, Jakub Witczak, Nikodem Zajkowski, Mikołaj Agacki, Mateusz Wittner. Uczniowie wygrali dwa mecze z Akademia Rozwoju Pruszcz, SP Wojanowo, zremisowali z Escola Futbolu i przegrali z SP Borkowo zajęli ostatecznie 3 miejsce.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



"DYNIOWE LOVE" - 23.10.2019 r.

Shokichi shiro, hokkaido czy baby boo - to trzy z siedemdziesięciu rodzajów dyń, które uczniowie z klasy 1a i 2a mogli zobaczyć na farmie dyniowej - DYNIOWE LOVE mieszczącej się w Rotmance.

Pogoda dopisała, a zabawa pośród dyń (było ich naprawdę pełnooo!) przednia.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego - październik 2019 r.

Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny pt. "POLSKA NIEPODLEGŁA" został rozstrzygnięty. Do organizatorki konkursu wpłynęło prawie 30 ciekawych prac. Po długiej i trudnej naradzie jury postanowiło przyznać nagrody wszystkim uczestnikom konkursu, gdyż każda z wykonanych prac zasługiwała na uznanie. Jednak trzy prace zostały wyróżnione jeszcze bardziej ze względu na pomysłowość i niezwykłą oryginalność. Ich autorzy zostali zwycięzcami pierwszej edycji konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się już wkrótce. Prosimy wszystkich uczestników o cierpliwość i jednocześnie bardzo dziękujemy za podjęte wyzwanie.

Zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do wzięcia udziału w kolejnych konkursach.

Oto lista zwycięzców: Zwycięzca w grupie "0" - Maksymilian Butowski Zwycięzca wśród klas 1 - Hanna Truszczyńska Zwycięzca wśród klas 2 - Nikodem Soból

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



SPOTKANIA EDUKACYJNE DLA UCZNIÓW KLAS VII W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ W PRUSZCZU GDAŃSKIM - 21-23.10.2019 r.

Jesienią, już tradycyjnie, uczniowie naszej szkoły są zapraszani do Biblioteki Pedagogicznej w Pruszczu Gdańskim przez Panią kierownik, Joannę Kowalczyk, na zajęcia edukacyjne o tematyce historycznej. W tym roku, w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i realizację priorytetu oświatowego "Kształtowanie postawy patriotycznej", tematem spotkań był "Powrót Pomorza do Polski". Zajęcia były przeprowadzone w formie wykładu, wzbogaconego o pokaz multimedialny. Odbyły się w dniach 21, 22, 23 października 2019 roku - dla klasy VIIa, VIIb, VIIc.

Na początku, po wysłuchaniu krótkiej prelekcji, osoba prowadząca rozdała uczniom kartki, na których mieli wpisać potrzebne informacje. W dalszej części spotkania uczestnicy obejrzeli stare dokumenty i archiwalne zdjęcia ukazujące między innymi sam moment "Zaślubin Polski z morzem", czyli wrzucenie w fale Morza Bałtyckiego osławionego pierścienia przez generała Józefa Hallera, czy wjazd wojska polskiego na ulice Pucka. Po analizie tych zdjęć siedmioklasiści dostali nowe zadania.

W ostatniej części zajęć uczniowie obejrzeli film przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Gdańsku, pod tytułem "Gra o niepodległość". W atrakcyjnej formie ukazywał on dochodzenie Polski do niepodległości i trudy związane z włączaniem Pomorza do macierzy. Przedstawiał też znane postaci historyczne ważne dla naszej niepodległości. Spotkanie prowadziła Pani Barbara Męczykowska - pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Stało się ono solidnym uzupełnieniem wiedzy o tych wydarzeniach dla naszych uczniów.



Cała szkoła czyta dzieciom - klasa 1a - 16.10.2019 r.

Uczniowie klasy 1a z Cukierkiem - bohaterem opowiadania Waldemara Cichonia "CUKIERKU, TY ŁOBUZIE"



ŚWIĘTO CZYTANIA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ŁĘGOWIE - 16.10.2019 r.
"CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM - MIŁE SPOTKANIA PRZY WSPÓLNYM CZYTANIU"

Dnia 16 października 2019 roku w Szkole Podstawowej w Łęgowie odbyło się prawdziwe święto czytania. Dorośli oraz starsi uczniowie naszej szkoły czytali dzieciom z klas 0-IV opowiadania z książki Waldemara Cichonia, pod tytułem "Cukierku, ty łobuzie!". O godzinie 10.15, do sali korekcyjnej, przybyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Pruszcz Gdański, Pani Magdalena Kołodziejczak oraz Zastępca Wójta Gminy Pruszcz Gdański, Pan Daniel Kulkowski, na czele z Dyrektor Szkoły Podstawowej w Łęgowie, Panią Elżbietą Dziełoszewską. To szacowne grono jako pierwsze rozpoczęło głośne czytanie najmłodszym uczniom. Ale wcześniej, aby wprowadzić uczestników w klimat spotkania, dzieci z klasy Ia i IIa wykonały piosenkę o kocie.

Całą akcję czytelniczą przeprowadzono w trzech częściach, każda z nich trwała 40 minut, w trakcie których czytano trzy wybrane rozdziały z książki "Cukierku, ty łobuzie". O godzinie 10.15 czytali zaproszeni goście wraz z Panią Dyrektor. O godzinie 11.20 czytały uczennice z klasy VIIa i nauczycielka języka polskiego, Pani Violetta Dworak. Zaś o godzinie 12.25 czytanie kontynuowali: nauczyciel logopeda - Pani Anna Retowska, nauczycielka języka polskiego na emeryturze - Pani Teresa Suchcicka oraz nauczyciel języka niemieckiego - Pan Michał Ćwikliński.

Czytanie było wzbogacone przez pokazy teatrzyku kamishibai. Teatr ten wywodzi się z kultury japońskiej. Kami - papier, shibai - sztuka, teatr, czyli papierowy teatrzyk. Ma on postać małej skrzyneczki, w której przesuwają się obrazki, odpowiednio ilustrując przeczytany tekst. Rysunki do czytanych fragmentów wykonały uczennice z klas szóstych i siódmych, pod kierunkiem Pani Bożeny Dziergowskiej. Ona także wykonała kilka do jednego z rozdziałów. Dzieci słuchały ze skupieniem i wielkim zainteresowaniem obserwowały przesuwające się obrazy. Wszyscy czytali ze swadą i zaangażowaniem, co bardzo podobało się słuchaczom. W bibliotece zaraz wzrosło zainteresowanie książkami o "kociej" tematyce. Za akcję była odpowiedzialna biblioteka szkolna oraz Panie: Bożena Dziergowska i Agnieszka Suchcicka.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



DZIEŃ MISIA W NASZEJ SZKOLE

W listopadzie obchodzimy Światowy Dzień Misia, Samorząd Uczniowski postanowił przyłączyć się do akcji fundacji Mam Marzenie, z tej okazji zbieramy NOWE pluszaki (misie), puzzle, układanki, przybory plastyczne itp. Wszystkie rzeczy zostaną przekazane na oddziały dziecięcej onkologii w Trójmieście. Pluszaki można przynosić do p.A.Szczepankowskiej lub p.M Ćwiklińskiego do 15 listopada. 

Zachęcamy do włączenia się do akcji wszystkich uczniów!



CAŁA SZKOŁA CZYTA DZIECIOM - 16.10.2019 r.

MIŁE SPOTKANIA PRZY WSPÓLNYM CZYTANIU OPOWIADAŃ WALDEMARA CICHONIA "CUKIERKU, TY ŁOBUZIE" (salka korekcyjna)

10.15 czyta Dyrektor Szkoły w Łęgowie - Pani Elżbieta Działoszewska.
10.30 czyta Wójt Gminy Pruszcz Gdański - Pani Magdalena Kołodziejczak.
10.40 czyta Za-ca Wójta Gminy Pruszcz Gdański - Pan Daniel Kulkowski.
Przychodzą klasy: 0a, Ia, IIa, IIIa.
11.20 czyta uczennica Szkoły Podstawowej w Łęgowie - Kamila Hennig.
11.30 czyta nauczyciel języka polskiego - Pani Violetta Dworak.
11.40 czyta uczennica Szkoły Podstawowej w Łęgowie - Natalia Wojcieszkiewicz.
Przychodzą klasy: 0b, Ic, IIb, IVb.
12.25 czyta nauczyciel języka niemieckiego - Pan Michał Ćwikliński.
12.35 czyta Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Dominika Ramotowska.
12.45 czyta nauczyciel logopeda - Pani Anna Retowska.
Przychodzą klasy: Ib, IIIa, IIIb, IVa.
ZAPRASZAMY!!!



Lekcja patriotyczna w Wejherowskiej Wspólnocie Pokoleń - 02.10.2019 r.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Grudnia 70 uczniowie klas siódmych uczestniczyli w lekcji patriotycznej zorganizowanej w Wejherowskiej Wspólnocie Pokoleń, z udziałem kombatantów grudnia70 i uczestnikami strajków sierpniowych 1980 r. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy film tematyczny Strajk sierpień 1980 oraz wysłuchaliśmy wspomnień naocznych świadków tych tragicznych wydarzeń.

Dużym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się wystawa zorganizowana w sali historycznej wejherowskiego ratusza "Wejherowo okresu międzywojennego".

Wycieczkę zakończyło zwiedzanie z przewodnikiem - kustoszem sanktuarium piaśnickiego, miejsc kaźni pomordowanej przez Niemców ludności z okolic i Pomorza w latach 1939 -1940 przez Niemców.

Pod Pomnikiem Ofiar Piaśnicy zostały złożone kwiaty i zapalono znicze w hołdzie pomordowanym.

Ten dzień był przepiękną lekcją patriotyzmu dla naszych uczniów.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Leśna ekspedycja klasy 4b - 27.09.2019 r.

Już od wczesnych godzin porannych, mimo nieprzeniknionej mgły, uczniowie klasy 4 b gromadzili się na miejscu zbiórki, skąd w pełnym składzie wyruszyliśmy do Adventure Park w Gdyni. Tam czekali już na nas instruktorzy. Zabrali nas na ekspedycję pełną wrażeń i wielu niebezpieczeństw. Przechodziliśmy przez siatkę, pod którą była gorąca lawa, chroniliśmy się na małej tratwie, gdy wokół szalały kilkumetrowe fale i krążyły rekiny. W pełnym składzie musieliśmy pokonać kilka metrów na dwóch bardzo długich nartach, a także prowadziliśmy chwilowo oślepionych w bezpieczne miejsce. Doskonale przeskoczyliśmy na linie Tarzana przez ogromną przepaść. Ostatnim zadaniem było pokonanie dwumetrowej ściany, co udało się tylko dzięki świetnej współpracy i asekuracji. Po tym wspólnym wysiłku przyjemnie było usmażyć kiełbaskę przy ognisku i ruszyć zgraną ekipą do domu.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Rowerowa lekcja WF - 26.09.2019 r.

W ramach zajęć wychowania fizycznego 26 września 2019r. uczniowie klasy 6b wzięli udział w wycieczce rowerowej. Programem wycieczki była integracja zespołu klasowego poprzez zabawy ruchowe na obiektach rekreacyjnych w Komarowie. 10-kilometrowa trasa została sprawnie i bezpiecznie pokonana na tyle, że uczniowie mieli jeszcze siły na gry i zabawy sportowe. Dziękujemy wszystkim rodzicom, opiekunom oraz dzieciom za uatrakcyjnienie wyjazdu poprzez przygotowanie słodkiego poczęstunku.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Wyjazd na konie - 25.09.2019 r.

W środę 25 września klasa V b, pod opieką pań Joanny Jankowskiej i Katarzyny Brazulewicz oraz państwa Dobke, odwiedziła stajnię Pasja pod Malborkiem. Dzieci miały zajęcia z rekreacji konnej, poznały zwyczaje koni oraz dowiedziały się, jak należy opiekować się końmi. Zajęcia zakończyło ognisko i wspólne zabawy.



Pożegnanie lata - 23.09.2019 r.

23 września w pierwszy dzień jesieni, uczniowie klasy 5a i 5c wraz z rodzicami i wychowawcami pożegnali lato. Tatusiowie grillowali przy dźwiękach muzyki, a mamy przygotowały stoły. Potem mamy dzielnie stanęły przy grillach, a tatusiowie z synami rozpoczęli mecz piłki nożnej. Początek zapowiadał się ciekawie, bowiem to rodzice przejęli prowadzenie jednak z upływem czasu wygrała młodość i chłopcy pokonali swoich rodziców. W tym samym czasie mamy z córkami rywalizowały w konkurencji rzutów do kosza. Po dogrywce w klasie 5c wygrała Nikola z mamą. Po wyczerpującym meczu tatusiowie z dziećmi udali się na posiłek, a mamy zagrały mecz unihokeja z córkami. Tym razem zwyciężyło doświadczenie, bowiem mamy okrutnie ograły swoje córki. Po posiłku odbył się wyścig par: rodzic + dziecko na torze przeszkód, rywalizacja była wyrównana. Nie ważne kto przegrał, a kto wygrał, najważniejsza była super zabawa. Rodzice spędzili wspólnie czas z dziećmi, a one były szczęśliwe. Takie spędzanie czasu spodobało się bardzo dzieciom i ich rodzicom i już myślą o kolejnym spotkaniu. Może będzie to kulig...



KURATORYJNE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

Zapraszamy chętnych uczniów do udziału w kuratoryjnych konkursach z następujących przedmiotów:
Język polski
Język angielski
Język niemiecki
Historia
Biologia
Geografia
Matematyka
Fizyka
Chemia
Informatyka

Rekrutacja u nauczycieli przedmiotów.

Szczegóły i regulaminy na stronie: - - - www.kuratorium.gda.pl - - -



ZAPISY DO POMORKSIEJ LIGI ZADANIOWEJ

Zapraszamy do udziału w Pomorskiej Lidze Zadaniowej Zdolni z Pomorza. Konkurs organizowany jest w ramach projektu Zdolni z Pomorza i zakłada popularyzację przedmiotów ścisłych oraz tych, które rozwijają kompetencje społeczne.

Konkurs przebiega w trzech etapach i obejmuje takie przedmioty, jak:
- biologia
- chemia
- fizyka
- informatyka
- matematyka
- przedmioty rozwijające kompetencje społeczne (uczniowie, którzy wykazują się uzdolnieniami w takich przedmiotach, jak np.: język polski, historia, WOS, sztuka, filozofia itp.)

Zapisy u nauczycieli przedmiotów do 10.10.2019 r.

Eliminacje I etapu kwalifikacyjnego odbędą się w dniach 22-24.10.2019 r.
Konkurs jest bezpłatny dla uczestników.
Szczegóły na: - - - www.odn.slupsk.pl - - -



Programu "Politechnika wielu pokoleń - pierwszy taki Uniwersytet na Pomorzu" -

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie - - - www.pg.edu.pl/pwp - - -

Politechnika Wielu Pokoleń to pierwszy na Pomorzu uniwersytet wielopokoleniowy.



VIII WOJEWÓDZKI BIEG DOLINĄ RADUNI - INFORMACJA

W imieniu Ośrodka Kultury, Sportu i Biblioteki Publicznej Gminy Pruszcz Gdański w Cieplewie serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież do udziału VIII WOJEWÓDZKIM BIEGU DOLINĄ RADUNI, który odbędzie się 28 września na trasie wokół boiska piłkarskiego w Centrum Rekreacji w Juszkowie.

Bieg został podzielony na następujące kategorie:
(a) rocznik urodzenia 2014 i młodsi - dystans ok. 300 m
(b) rocznik 2012/2013 - dystans ok. 300 m
(c) rocznik 2010/2011 - dystans ok. 600 m
(d) rocznik 2008/2009 - dystans ok. 1000 m

Uwzględniony zostanie również podział na dziewczynki i chłopców.

ZAPISY - Biegu Dzieci:
http://www.elektronicznezapisy.pl/ (do dnia 26.09.2019 r. do godz. 12:00)
w dniu biegu w Biurze Zawodów w Juszkowie od godz. 11:00 do 11:50.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:
11:00 - 11:50 - Zapisy do BIEGU DZIECI (Juszkowo),
11:00 - 12:40 - Zapisy do BIEGU GŁÓWNEGO (Straszyn),
12:00 - Start BIEG DZIECI (Juszkowo),
13:00 - Start BIEG GŁÓWNY ,
14:00 - 14:30 - Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród, zakończenie imprezy (Juszkowo).

Więcej na temat wydarzenia: https://www.facebook.com/events/474489596704244/

Serdecznie zapraszamy!


Przygotuj się do Olimpiady Informatycznej Szkół Podstawowych!

Olimpiada Informatyczna Szkół Podstawowych zaprasza uczniów klas V - VIII na internetowe zajęcia w ramach OKI - Olimpijskiego Koła Informatycznego.
Młodzież uczy się programować i rozwiązywać problemy olimpijskie, naukowe, problemy przemysłu, finansów, telekomunikacji.
Wszystko przez internet w trakcie 45 minutowych lekcji.
Nie jest wymagana, żadna wstępna wiedza, wszystko jest tłumaczone od podstaw.
Zajęcia są bezpłatne, w ramach Olimpijskiego Koła Olimpiady.

Udział uczniów w Ogólnopolskiej Młodzieżowej Olimpiadzie Informatycznej Szkół Podstawowych to:
   * Szansa na sukces ucznia, nauczyciela i szkoły w ogólnopolskiej Olimpiadzie
   * W przypadku dobrego wyniku, automatyczna kwalifikacja ucznia do szkół ponadpodstawowych
   * Przepustka dla młodzieży do pięknej informatycznej przygody

Zapisz się na newsletter OKI - Olimpijskiego Koła Informatycznego przygotowującego do Olimpiady Informatycznej Szkół Podstawowych (OIJ):
      --- Newsletter OKI - zapisz się! ---

Polub stronę OKI na facebooku:
      --- Strona OKI na Facebooku - Polub nas! ---

Subskrybuj kanał youtube OKI:
      --- Kanał, youtube OKI - Subskrybuj! ---

Jaki jest cel koła?

Chcemy jak najlepiej przygotować się Olimpiady Informatycznej Juniorów Szkół Podstawowych, umieć rozwiązywać zadania, zawalczyć w OIJ o jak największą liczbę punktów.
Ale chcemy również zrozumieć jak można rozwiązywać problemy (małe, duże, te które ma świat) przy pomocy komputera.
By w przyszłości bawić się informatyką, by zrozumieć jej piękno, by była to nasza przygoda życia.

 
-----------
Zapraszamy na stronę Olimpiady Informatycznej Juniorów:
      --- Strona Olimpiady Informatycznej Juniorów Szkół Podstawowych ---



Chodź z nami kilometrami - 16.09.2019 r.

Szkoła Podstawowa im.Bohaterów Grudnia '70 w Łęgowie wzięła udział w akcji "Chodź z nami kilometrami" w ramach gminnych obchodów Europejskiego Tygodnia Transportu Zrównoważonego. W akcji wzięło udział 431 uczniów i 26 nauczycieli. W ciągu godzinnego spaceru wokół szkoły i wzdłuż rzeki Kłodawy społeczność szkolna zrobiła 2273544 kroków. Wszystkim gratulujemy tak wspaniałego ponad dwumilionowego wyniku.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Chodz z nami kilometrami 2b - 16.09.2019 r.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------



Międzynarodowy Dzień Kropki - 15.09.2019 r.

Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują tego dnia wiele działań, które pomagają dzieciom odkryć talenty, poznać ich mocne strony i je zaprezentować.

Uczniowie klasy 1a od samego rana cieszyli się tym dniem! Odbyła się pogadanka na temat książki amerykańskiego pisarza i ilustratora Petera H. Reynoldsa pod tytułem "The Dot" - "Kropka". Jej bohaterką jest dziewczynka o imieniu Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. 

Następnie uczniowie wspólnie bawili się przy muzyce, wykonywali kropkowane prace plastyczne, zadania z kropką i ozdabiali teren szkoły kredowymi kropkami!

To był wspaniały i niezapomniany dzień!

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------


-- -- UBEZPIECZENIE NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NA ROK SZK. 2019/2020 -- --



Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20 - 02.09.2019 r.

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 miała miejsce 2 września. Odbyły się wówczas dwie akademie: o godz. 8.00. dla klas IV- VIII i o godz. 11.00. dla klas 0-III szkoły podstawowej. Po wniesieniu przez Poczet Sztandaru Szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała Pani Dyrektor Elżbieta Działoszewska, która w krótkich słowach powitała gości - Członków Stowarzyszenia Ofiar Grudnia '70 i całą społeczność szkolną, szczególnie nowych uczniów i nowo zatrudnionych pedagogów.

Następnie głos zabrały uczennice z klas V i VIII. Zaprezentowały montaż dotyczący 80 - tej rocznicy wybuchu II wojny światowej, w którym podkreśliły ogrom zła i cierpienia, które nastały we wrześniu 1939 r. Pamięć poległych uczczono minutą ciszy.

Podczas akademii o godzinie 11.00. głos zabrali przybyli goście, którzy podziękowali społeczności szkolnej za pamięć o wydarzeniach lat 1939 - 1945 i na ręce Pani Dyrektor złożyli upominek.

W końcowej części uroczystości Pani Dyrektor zapoznała zgromadzonych z kalendarzem wydarzeń i uroczystości szkolnych, przedstawiła kierunki polityki oświatowej. Na koniec podziękowała gościom za przybycie i życzyła wszystkim pomyślnego roku szkolnego.

------------ ROZWIŃ / ZWIŃ -------------


-- -- HARMONOGRAM WYPOŻYCZEŃ PODRĘCZNIKÓW NA 2019/2020 -- --



UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
02.09.2019 r.


SZKOŁA PODSTAWOWA klasy IV - VIII - godz. 800
SZKOŁA PODSTAWOWA KLASY 0-III - godz. 1100 - połączone z pasowaniem na ucznia dzieci z klas pierwszych

Uczniowie klas VII i VIII z rejonu szkoły Wojanowo przyjeżdżają autobusem kursowym. Odwóz zamówionym autobusem.
Uczniowie klas 0-3 przyjeżdżają autobusem kursowym o godz. 1045 z Rusocina, o 1048 z Cieplewa.
Na 15 minut przed uroczystościami w szkole Ksiądz Proboszcz zaprasza na krótkie nabożeństwo do kościoła.



ARCHIWUM
---------------------------
-- -- AKTUALNOŚCI - DO SIERPNIA 2019 -- --
-- -- AKTUALNOŚCI - DO LUTEGO 2019 -- --
-- -- AKTUALNOŚCI - DO SIERPNIA 2018 -- --
-- -- AKTUALNOŚCI - DO LUTEGO 2018 -- --
-- -- AKTUALNOŚCI - DO SIERPNIA 2017 -- --
-- -- AKTUALNOŚCI - DO SIERPNIA 2016 -- --
-- -- AKTUALNOŚCI - DO SIERPNIA 2015 -- --
-- -- AKTUALNOŚCI - DO SIERPNIA 2014 -- --
-- -- AKTUALNOŚCI - DO WRZEŚNIA 2013 -- --